WhatsApp has probleme, bie në të gjithë botën

Whatsapp është një nga aplikacionet e njohura të mediave sociale në botë, por duket se këtë mbrëmje ka pasur probleme. Mësohet se ky aplikacion ka rënë në të gjithë botën. Përdoruesit e tij nuk mundën që të shpërndanin mesazhet e tyre. Numri i raporteve të këtij problemi janë bërë përmes platformës Twitter, ku përdoruesit kanë treguar se kanë vështirësi në dërgimin dhe pranimin e mesazheve përmes WhatsApp. Fillimisht aplikacioni ra në versionin e tij desktop, më pas shfaqi probleme edhe […]

Gabimi racist i AI

Në fund të majit, Microsoft vendosi të marrë shumë nga redaktorët e saj njerëzorë për MSN News dhe t’i zëvendësojë ata me një AI. Në fillim të kësaj jave, u shfaq një histori lajmesh në lidhje me përvojën e anëtares së grupit Little Mix, Jade Thirlwall përballë racizmit. Historia duket mjaft e pafajshme në fillim. Kjo derisa të kuptoni se AI e Microsoft ngatërroi dy prej anëtarëve të bandës së racës së përzier. Gabimi u theksua shpejt nga Thirlwall. Nëse […]

CMU dhe Facebook AI Research mësojnë robotët të lundrojnë duke njohur objekte

Carnegie Mellon sot tregoi hulumtime të reja në botën e lundrimit robotik. Me ndihmën e ekipit në Facebook AI Research (FAIR), universiteti ka hartuar një navigacion semantik. Ky navigacion  ndihmon robotët të lundrojnë përreth duke njohur objekte të njohura. Sistemi SemExp, i cili mposhti Samsung për të zënë vendin e parë në një Sfidë të Hapësirës së Fundit të Habitatit, përdor mësimin e makinerive për të trajnuar sistemin për të njohur objekte. Sidoqoftë, kjo shkon përtej tipareve të thjeshta sipërfaqësore. […]

SpaceX me sukses kap të dy pjesët e panairit për herë të parë në nisjen e saj të fundit

SpaceX ka arritur të kapë të parat, duke kapur të dy gjysmat e barazimit të përdorura në njërën nga lëshimet e raketave Falcon 9, sipas CEO dhe themeluesit Elon Musk. Panairi është një mbulesë mbrojtëse me dy copa. Ajo rrethon ngarkesën në automjetin e lëshimit ndërsa ngjitet në atmosferën e Tokës në rrugën e tij drejt hapësirës. SpaceX është përpjekur të rikuperojë barazimin duke përdorur dy anije të pajisura me rrjeta speciale. Ato janë të dizenjuara për t’i kapur ato […]

Lëvizje robotike duke mësuar dhe imituar sjelljet e kafshëve

Gjatë dy dekadave të fundit, robotët humanoidë kanë përmirësuar shumë aftësinë e tyre për të kryer funksione si kapja e objekteve dhe përdorimi i vizionit kompjuterik për të zbuluar gjërat që nga lëshimi i Honda të robotit ASIMO në vitin 2000. Pavarësisht nga këto përmirësime, aftësia e tyre për të ecur, kërcyer dhe për të kryer veprime komplekse të tjera, lëvizjet me këmbë aq rrjedhshëm sa njerëzit kanë vazhduar të jenë një sfidë për robotët. Vitet e fundit, janë kryer […]

Instagram Reels, rivali më i ri i Tik-Tok

Instagram konfirmoi se është duke u përgatitur që së shpejti të nisë konkurrencën e saj TikTok, i njohur si Reels, në SH.B.A. Kompania pret që të sjellë shfaqjen e re të videos në platformën e saj në fillim të gushtit, sipas një zëdhënësi. Ajo është krijuar posaçërisht për forma të shkurtra, me përmbajtje krijuese. Nisja ne Sh.B.A vjen menjëherë pas ardhjes së Reels në Indi këtë muaj. Kjo erdhi pas një ndalimi të TikTok në atë treg. Reels gjithashtu është […]

Samsung sjell rrjetin 6G në vitin 2028!

Shkalla e të dhënave deri në 1.000 Gbit/s dhe ekrane holografike: Kjo është mënyra se si Samsung imagjinon gjeneratën tjetër të celularëve. Ndërsa 5G përfundojnë, Samsung është duke u përgatitur për gjeneratën e ardhshme të komunikimit celular. Rrjetet e para 6G mund të priten në vitin 2028, sipas grupit të Koresë së Jugut. Samsung supozon se shkalla e të dhënave deri në 1.000 Gbit/s mund të arrihet me 6G. Sipas prodhuesit, vonesa duhet të zvogëlohet nga një milisekondë në 5G […]

Një hakim i koordinuar i Twitter në Bitcoin godet Elon Musk, Obama, Bill Gates

Një hakim i koordinuar i Twitter Përhapësit e Bitcoin synuan llogaritë në Twitter të Elon Musk, Bill Gates, Kanye West, Barack Obama dhe drejtuesve të tjerë të famshëm të teknologjisë, argëtuesve dhe politikanëve të mërkurën në atë që duket se është një haker në shkallë të gjerë. Apple, Uber dhe biznese të tjera u kapën gjithashtu në një goditje të fortë. Këtë goditje më vonë Twitter ia atribuoi një sulmi të inxhinierisë sociale mbi punonjësit e tij. Llogaritë në Twitter […]

Bie Viber, shumë përdorues po raportojnë se nuk po mund të kenë qasje në këtë rrjet social

Aplikacioni Viber po pëson ulje drastike të përdoruesve Aplikacioni mjaft popullor Viber, tani ka probleme, sidomos tek ata që përdorin pajisje me iOS. “Nuk është e mundur të futeni në aplikacion, dhe përdoruesit po kthehen vazhdimisht në ekranin fillestar.”- transmeton Telegrafi. Edhe disa faqe që merren me rrjetet sociale, siç është Down Detector, tregojnë se ky aplikacion ka pasur shumë probleme në orët e fundit. Madje për këtë ka reaguar edhe vetë Viber në Facebook, duke thënë se për shkak […]

Samsung sjell ‘veshje antibakteriale’ që i mban viruset larg telefonit tuaj

Një veshje e veçantë për telefonat inteligjentë Samsung thuhet se i mban viruset larg telefonit tuaj. Sidomos në kohën e coronavirusit, është e rëndësishme t’i kushtoni vëmendje higjienës së gjërave që shpesh i keni në dorë. Dhe ky mbështjellës duhet të jetë në krye të listës për shumë njerëz. Samsung me sa duket dëshiron të bëjë biznes me këtë fakt dhe siguroi një ‘veshje antibakteriale’ në fund të qershorit. Kjo raportohet nga blogu zakonisht i mirënjohur LetsGoDigital. Ka shumë të […]