Një implant truri i mundësoi një njeriu të paralizuar të “shqiptonte” fjali të tëra

Pajisja, e quajtur një “neuroprotezë e të folurit”, bëri një arritje të madhe, pasi interpretoi me sukses fjalët dhe fjalitë e një njeriu të paralizuar. Një implant truri që dekodon fjali të tëra nga aktiviteti nervor u zhvillua nga një ekip nga Universiteti i Kalifornisë, San Francisko. Pajisja u testua tek një burrë i cili, për arsye të privatësisë, kërkoi të ishte nën pseudonimin BRAVO1. Tani në fund të të 30-ave, BRAVO1 pësoi një goditje në adoleshencë, gjë që e […]

Një sulm i fuqishëm kibernetik godet qindra biznese: Çfarë dihet deri tani!

Bizneset dhe qeveritë në të gjithë botën po përplasen për të kuptuar edhe një tjetër sulm të madh ransomware që goditi gjatë fundjavës, i cili mund të kushtojë potencialisht dhjetëra miliona dollarë dhe të prekë më shumë se 1.000 kompani. Hakerat goditën një sërë kompanish të menaxhimit të IT dhe kompromentuan klientët e tyre duke synuar një shitës kryesor softuerësh të quajtur Kaseya. Të hënën, sulmuesit kërkuan një pagesë prej 70 milionë dollarësh në bitcoin në këmbim të një mjeti […]

Inteligjenca artificiale, droni autonom fiton garën ndaj dy pilotëve

Hulumtuesit e Universitetit të Zyrihut, kanë krijuar një algoritëm që i ka mundësuar fluturakes pa pilot (dron), që përmes inteligjencës artificiale të fitojë karshi dy pilotëve (njerëz) në një garë eksperimentale. Deri së fundmi, nuk do ta kishit menduar që dronët autonom mund të fitojnë në një garë ndaj pilotëve (qenie njerëzore). Deri më tani, përmes një algoritmi të ri po shqyrtohet për praktikat e reja për zhvillimin e kësaj fushe. Më herët hulumtuesit kishin krijuar modele të kuadrokopterëve, për […]

Telefoni më i vogël në botë – madhësia e tij është se e gishtit të madh

26Në rast se nuk e keni parë më parë, Zanco është telefoni më i vogël celular në botë. Diagonalja e ekranit të tij është 1.2 centimetra, rezolucioni i tij është 64×32 dhe e gjithë madhësia e tij është 46.7 mm x 21 mm. Mund të ruani 300 kontakte dhe 50 mesazhe SMS në të, dhe bateria mund të zgjasë për 3 ditë. Nëse flisni pandërprerë, ai do të durojë një bisedë prej tre orësh pa ndërprerje. Gjithashtu ka Bluetooth dhe […]

Të mësosh të përdorësh objekte në mënyra të reja për të zgjidhur probleme siç bëjnë njerëzit

Çfarë është SSUP? Modeli njohës Shembull, Simulo, Përditëso i zhvilluar nga studiuesit e MIT mëson të përdorë mjete siç bëjnë njerëzit. Qeniet njerëzore janë përdorues natyrisht të mjeteve krijuese. Kur kemi nevojë për të vozitur në një gozhdë, por nuk kemi një çekiç, ne lehtë e kuptojmë se mund të përdorim një objekt të rëndë, të sheshtë si një shkëmb në vendin e tij. Kur tryeza jonë është e lëkundur, ne shpejt zbulojmë se mund të vendosim një pirg letre […]

Roboti i riciklimit mund të ndihmojë në zgjidhjen e krizës së mbetjeve plastike

Studiuesit e inxhinierisë po zhvillojnë një metodë unike për të rritur riciklimin e plastikës së butë duke krijuar një robot inteligjent që mund të identifikojë, rendisë dhe veçojë lloje të ndryshme të mbetjeve të riciklueshme. Përkundër një përmirësimi në riciklimin e plastikës në vitet e fundit, deponitë janë një çështje në rritje. Plastikat e buta si mbështjellëset dhe qeset plastike janë një kontribues kryesor i problemit, me 94 përqind që shkojnë në deponi në 2016-17. Plastikave të buta u mungojnë […]

Përdorimi i rritur i të dhënave të telefonit celular po ndikon negativisht në performancën e Wi-Fi

Studiuesit e Universitetit të Çikagos zbulojnë se konkurrenca midis rrjeteve ul performancën. Nëse shërbimi bëhet i ngadaltë kur jeni duke u përpjekur të dërgoni një email të shpejtë në smartphone-in tuaj, mund të lëvizni nëpër opsionet e rrjetit tuaj dhe të zbuloni se sa rrjete Wi-Fi ka. Në fakt, ky bollëk opsionesh është vetë problemi. Këto rrjete janë në konkurrencë me njëra-tjetrën, duke kufizuar shpejtësinë me të cilën secili mund të funksionojë. Studiuesit e Universitetit të Çikagos kanë demonstruar se […]

Me 319 Tbps, ekipi japonez arrin rekord të ri të shpejtësisë në internet

Një grup studiuesish nga Japonia kanë bërë një “Usain Bolt” në autostradën dixhitale – duke shkuar me rekordin për shpejtësinë më të shpejtë të internetit ndonjëherë. Sipas mediave të huaja, ata kanë transferuar me sukses të dhënat me një shpejtësi prej 319 terabitë në sekondë. Me atë lloj shpejtësie broadband mund të shkarkoni 57,000 filma me gjatësi të plotë në 1 sekondë ose të gjithë bibliotekën Spotify në më pak se 3 sekonda. Ajo që e bën akoma më interesante […]

Teleskopi Hubble mund të mbijetojë, NASA do të përpiqet të lëshojë një kompjuter rezerve

Teleskopi Hapësinor Hubble ka ende një mundësi për të mbijetuar pasi agjencia amerikane e hapësirës, NASA zhvilloi një analizë duke vlerësuar faktorët e mundshëm dhe rreziqet e kalimit në pajisje ndihmëse, të cilat mund të ndodhin këtë javë. Nëse gjithçka shkon sipas planit, NASA shpreson të shpëtojë “jetën” e Teleskopit Hapësinor Hubble. Ekspertët ende po përpiqen të përcaktojnë shkakun e problemit të kompjuterit që shkaktoi mbylljen e kompjuterit. Është e mundur që ky të jetë një degradim i modulit të kujtesës, […]

Çimento e re inteligjente e shpikur për ndërtimin e rrugëve dhe qyteteve më të qëndrueshme

Përfshirja e nanomaterialeve në çimento tradicionale përmirëson rezistencën ndaj ujit dhe thyerjes. Forcat e natyrës kanë qenë më të largëta nga materialet që ne përdorim për të ndërtuar infrastrukturën tonë që kur kemi filluar t’i prodhojmë ato. Akulli dhe bora i kthejnë rrugët kryesore në rrënoja çdo vit; themelet e shtëpive çahen dhe shkatërrohen, përkundër ndërtimit të fortë. Përveç tonelatave të mbetjeve të prodhuara nga copa betoni të thyer, çdo milje e rrugës i kushton Sh.B.A-së afërsisht 24,000 dollarë në […]