Një hakim i koordinuar

Një hakim i koordinuar i Twitter në Bitcoin godet Elon Musk, Obama, Bill Gates

Një hakim i koordinuar i Twitter

Përhapësit e Bitcoin synuan llogaritë në Twitter të Elon Musk, Bill Gates, Kanye West, Barack Obama dhe drejtuesve të tjerë të famshëm të teknologjisë, argëtuesve dhe politikanëve të mërkurën në atë që duket se është një haker në shkallë të gjerë. Apple, Uber dhe biznese të tjera u kapën gjithashtu në një goditje të fortë. Këtë goditje më vonë Twitter ia atribuoi një sulmi të inxhinierisë sociale mbi punonjësit e tij.

Llogaritë në Twitter me miliona ndjekës duket se janë kompromentuar. Kjo ka ngritur shqetësime nëse kompania po bën mjaftueshëm për të mbrojtur sigurinë e përdoruesve të saj. Ndërsa mashtrimet e cryptocurrency nuk janë problem i ri për Twitter, madhësia e sulmit të së mërkurës është e pazakontë.

Tweet të ngjashëm u dërguan përmes llogarisë Twitter që i përkiste Gates, filantropit miliarder dhe bashkëthemelues i Microsoft. “Unë po dyfishoj të gjitha pagesat e dërguara në adresën time BTC për 30 minutat e ardhshme. Ju dërgoni 1000 dollarë. Unë ju dërgoj 2,000 dollarë”, thuhet në tweet-in, i cili u fshi.

Tweet-et e mashtrimit do të zhdukeshin periodikisht, vetëm që të shfaqeshin disa minuta më vonë.

Një zëdhënës i Gates konfirmoi që Tweet nuk u dërgua nga miliarderi.

Ata mund të konfirmojnë që kjo tweet nuk është dërguar nga Bill Gates. Kjo duket se është pjesë e një çështje më të madhe me të cilën po përballet Twitter. Twitter është i vetëdijshëm dhe po punon për të rivendosur llogarinë.

Llogaria e Obamës cicëroi një mesazh të ngjashëm të ndarë nga Musk dhe Gates. Në një cicërimë të dërguar për 120 milion ndjekësit e tij, llogaria e Obamës ka cicëruar se ai po kthehej për shkak të koronavirusit të romanit dhe ai do të dyfishonte të gjithë bitcoinin e dërguar në adresën e tij për 30 minutat e ardhshme.

Nuk ishte e qartë menjëherë se si u krye hakimi apo sa llogari u ndikuan.

Twitter dha një azhurnim të mërkurën vonë

Twitter tregon se ndërsa hetimi për hack ishte në vazhdim, ai e kishte përcaktuar atë të ishte rezultat i një “shoqërie të koordinuar sulmi inxhinierik “.

Edhe Dorsey nuk ka qenë imun nga hakimi. Në vitin 2019, llogaria e Dorsey u kompromentua dhe hakerat cicëruan komentet seksiste, raciste dhe antisemitike. Twitter tha se ekzistonte një çështje sigurie me ofruesin celular të Dorsey që lejonte hakerat të hartonin dhe të dërgonin tweet nga llogaria e tij përmes mesazhit me tekst. Në një taktikë të njohur si ndërrimi i SIM, një haker i  jepte ryshfet një punonjësi të një ofruesi celular për t’i bërë ata të ndërrojnë numrat e lidhur në kartën SIM. Kjo u lejon atyre të anashkalojnë masat e sigurisë siç janë vërtetimi me dy faktorë.

Politikanët të mërkurën po u bënin thirrje të tjerëve që të mos binin në skamjen e Bitcoin dhe disa arritën t’i përgjigjeshin Dorsey-it. Sen. Josh Hawley, një republikan nga Misuri, i kërkoi Dorsey në një letër për t’iu përgjigjur pyetjeve të tilla si nëse sulmi kërcënonte sigurinë e llogarisë së Presidentit Donald Trump dhe ndikimin e tij në sigurinë e përdoruesve të tjerë.

Musk dhe Gates nuk ishin të vetmit llogari të profilit të lartë që duket se janë kompromentuar. Tweets scammy janë parë në burimet për zinxhirin e ushqimit të shpejtë Wendy’s, kandidatin për president presidencial Joe Biden, filantropin Warren Buffett, muzikantin Wiz Khalifa, CEO të Amazonës Jeff Bezos dhe të famshëm Kim Kardashian. Përhapësit gjithashtu duket se kanë shënjestër atletikë, siç është ish boksieri profesionist Floyd Mayweather.

Postime te ngjashme