10 fakte për celularët që mund të mos i besoni

10 fakte për celularët që mund të mos i besoni

Jo me të vërtetë, ato janë të pabesueshme.

Nuk është sekret se telefonat celularë janë një pjesë e madhe e të gjithë jetës sonë. Ne i përdorim ato për të komunikuar me të dashurit tanë, për të bërë një milion foto të qenve tanë dhe për ata më të çuditshëm se shumica, për të na argëtuar gjatë pushimeve në banjë.

Ne kemi mbledhur faktet më të çuditshme dhe më të çuditshme që mund të gjenim në lidhje me celularët nga të cilët kemi arritur të varemi kaq shumë.

1) Telefoni i parë celular kushtoi rreth 2500 £

Telefonat celularë nuk janë vetëm një gjë e tanishme, celulari i parë në fakt u shit në Shtetet e Bashkuara në vitin 1983.

Martin Cooper, zotëri i bukur i paraqitur në foton më sipër, e shpiku atë, por ishte gjithçka tjetër veçse i lirë.

Ne jemi shtëpia e një numri marrëveshjesh epike për pajisjet më të fundit, kështu që ne e dimë kur diçka është e shtrenjtë.

Besoni apo jo, celulari i parë kushtoi rreth 4000 dollarë (ose 2500 £). Yikes – ka një fakt të tmerrshëm për ju.

2) Telefonat celularë janë më të ndotur se dorezat e tualetit

Ky fakt i telefonit celular mund t’ju shqetësojë pak. Për ata prej jush që e kanë celularin të ngjitur në dorë, mund të jeni duke ndryshuar mënyrat tuaja.

Celularët tanë shkojnë pothuajse kudo me ne… që do të thotë se ai mbledh një tufë mikrobesh gjatë rrugës.

Një celular i përdorur mbledh rreth 18 lloje më shumë bakteresh sesa një ulëse tualeti. Një për të menduar herën tjetër që të jeni në tualet. Pra, mos harroni të pastroni telefonin tuaj celular rregullisht dhe në mënyrë të sigurt!

3) Celulari juaj është më i fuqishëm se një anije kozmike

Ne flasim shumë për çipat dhe procesorët në celularët tanë – dhe për një arsye të mirë gjithashtu.

A15 Bionic më i fundit i Apple fjalë për fjalë na shpërtheu. Dhe Android thjesht vazhdon të gjejë mënyra të reja për t’i bërë procesorët e tyre më të fuqishëm.

Por, a e dini se celulari mesatar tani ka më shumë fuqi llogaritëse sesa kompjuterët e përdorur për uljen në hënë të Apollo 11, sipas NASA-s.

4) Apple dikur shiste 340,000 iPhone në ditë

IPhone-të janë aksesi i celularëve për shumicën e popullsisë. Vetë iPhone 13 ka qenë në krye të listës sonë për 10 celularët më të mirë që klientët tanë i duan, që nga lëshimi i tij.

Ata nuk janë bërë kohët e fundit të njohura, në vitin 2012, shitjet e iPhone ishin në një nivel serioz.

Apple në fakt shiti rreth 340,000 iPhone në ditë – kjo është 125 milionë atë vit!

5) Shkencëtarët mund të karikojnë telefonat duke përdorur urine

Bear Grylls na ka treguar shumë histori të çuditshme dhe të mrekullueshme për urinën – edhe pse me këtë fakt të telefonit celular, ju nuk keni pse të pini tuajën…

Shkencëtarët në Bristol zhvilluan një mënyrë për të karikuar telefonat duke përdorur urinë. Studiuesit besojnë se e ardhmja e karikimit mund të përfshijë përdorimin e ‘tualeteve inteligjente’ për të fituar dhe ruajtur energjinë – ndoshta një përgjigje për këtë krizë energjetike?

6) Telefoni i parë celular peshonte 2.5 lbs

Telefonat celularë në botën e sotme peshojnë rreth 200 g, ndërsa modelet e reja bëhen më të lehta nga dita në ditë.

Telefoni i parë celular, megjithatë, peshonte rreth 2.5 lbs. Dhe për ata prej jush që mendojnë vetëm për foshnjat kur përmenden £, 2.5 lbs është pothuajse e njëjtë me një thotë dolli.

Imagjinoni të mbani peshën e një tostieri në xhep – do t’ju duhet të filloni të rrisni peshën në palestër!

7) Frika për të qenë pa telefonin tuaj është reale

Kur celularët tanë vdesin ose i vendosim gabimisht, nuk mund të mos ndihemi pak të humbur.

Por një fakt i telefonit celular që mund t’ju tronditë është se ekziston një gjë e tillë si të kesh frikë të jesh pa celularin.

Ky fenomen në fakt ka një emër – nomofobia. Termi është një kombinim i frazës “pa fobi celulare” dhe … le ta pranojmë … ne të gjithë kemi qenë atje.

8) Nokia-s i pëlqente kodi Morse

Kur mendoni për celularët Nokia, automatikisht do t’ju kujtohet Snake, ekrani i mrekullueshëm me pamje portokalli, por më e rëndësishmja, zileja e famshme e Nokia-s.

Por a e dini se zileja e Nokia-s është në të vërtetë SMS në kodin Morse? As ne nuk e dinim.

9) A po bie vërtet telefoni juaj celular?

Të gjithë e kemi përjetuar ndjesinë e ndjenjës sikur telefoni ynë celular po bie kur nuk është.

Disa prej nesh nxjerrin edhe celularët për të kontrolluar nëse po na ikën mendja apo dikush është në anën tjetër.

Rezulton se nervozizmi është në fakt një fenomen i vërtetë psikoakustik. Kjo është ndjesia që ndjen kur je i sigurt se mund të ndjesh ose të dëgjosh ziljen e celularit.

10) Steve Jobs pëlqen një rutinë

Ne nuk po zbulojmë një fakt sekret të telefonit celular këtu për karrierën dytësore të Steve Jobs – ai nuk është një balerin me sa dimë. Po flasim për faktin se Jobs prezantoi iPhone-in e parë në 9:41 të mëngjesit në vitin 2007.

Më pas, çdo reklamë për iPhone të Apple shfaqet në orën 9:41 të mëngjesit. Nuk dimë për ju, por na duket jashtëzakonisht mbresëlënëse.

Nuk gjejmë shpesh kohë të ulemi dhe të mendojmë se për çfarë janë të mirë celularët tanë jashtë rrjeteve sociale dhe telefonatave.

Këto 10 fakte për telefonin celular janë të çuditshme dhe të mrekullueshme – por sigurisht që është mirë t’i dini.

Nëse leximi i kësaj ju ka krijuar humor për të shfletuar një celular të ri epik, ju jeni me fat.

Ne kemi një numër ofertash të jashtëzakonshme që ju presin në celularët më të mirë. Ne do të hedhim edhe dërgesë falas.

Postime te ngjashme