Raketa kineze: Kthimi i pakontrolluar në Tokë ngre shqetësim

Raketa kineze: Kthimi i pakontrolluar në Tokë ngre shqetësim

Mbetjet nga një raketë kineze pritet të përplasen në Tokë në një rihyrje të pakontrolluar këtë fundjavë.

Probabiliteti i uljes së tij në çdo zonë të populluar është jashtëzakonisht i ulët.

Por kjo ka ngritur pyetje se si vende të ndryshme marrin përgjegjësinë për mbeturinat e tyre hapësinore.

Ka pasur më parë thirrje nga NASA për agjencinë hapësinore kineze që të projektojë raketat e tyre që të shpërbëhen në copa më të vogla pas rihyrjes, siç është norma ndërkombëtare.

Raketat e fundit që drejtohen në stacionin hapësinor të papërfunduar të Kinës, i njohur si Tiangong, nuk kanë aftësinë për një rihyrje të kontrolluar.

Stacioni hapësinor i Kinës: Çfarë është Tiangong?

Kina lëshon modulin e dytë për stacionin e saj hapësinor Heavenly Palace

Harta e mbeturinave hapësinore gjurmon 200 ‘bomba me sahat’

Nisja e fundit ishte të dielën. Një raketë e 5 Marsit të gjatë çoi një modul laboratori në stacionin Tiangong. Qeveria kineze tha të mërkurën se rihyrja e raketës do të përbënte pak rrezik për këdo në tokë. Sepse ka shumë të ngjarë të zbarkonte në det.

Megjithatë, ekziston mundësia që pjesët e raketës të zbresin mbi një zonë të populluar. Siç ndodhi në maj 2020 kur u dëmtuan pronat në Bregun e Fildishtë.

Trupi bosh i raketës tani është në një orbitë eliptike rreth Tokës. Nga ku po tërhiqet zvarrë drejt një rihyrjeje të pakontrolluar.

Sipas The Aerospace Corporation, një organizatë jofitimprurëse me qendër në Kaliforni, rihyrja do të ndodhë rreth orës 00:24 GMT të dielën, plus ose minus 16 orë.

Është shumë herët për të ditur saktësisht se ku do të zbresë pjesa prej 25 tonësh e mbeturinave. Zona e mundshme ku mund të bien mbeturinat përfshin SHBA, Afrikë, Australi, Brazil, Indi dhe Azinë Juglindore, sipas parashikimeve të korporatës.

“Për sa i përket 5 Marsit të gjatë të nisur disa ditë më parë, nuk ka një plan të njohur (rihyrje), i cili ka qenë njëlloj rasti për lëshimet e mëparshme të këtij automjeti,” eksperti i gjurmimit hapësinor me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, Sean Goldsbrough, drejtor i Hapësirës Veriore. dhe Sigurimit (NORSS), i tha BBC News.

“Mungesa e komunikimit, së bashku me ato që mund të konsiderohen si rezultate të paparashikueshme për dy nisjet e mëparshme, është kryesisht ajo që shkakton shqetësim.”

Projektimi i objekteve për t’u shpërbërë me rihyrjen atmosferike po bëhet një prioritet për operatorët satelitorë. Është bërë pjesërisht duke përdorur materiale që kanë temperatura të ulëta të shkrirjes, si alumini.

Në rastin e raketave, kjo mund të jetë e shtrenjtë. Historikisht materialet e përdorura për karburant, si titani, kërkojnë temperatura shumë të larta për t’u djegur. Madhësia e madhe e objekteve të tilla është gjithashtu një problem. Veçanërisht në rastin e 5 Marsit të gjatë, që peshon mbi 25 ton.

Pavarësisht kësaj, agjencitë e tjera hapësinore kanë projektuar raketat e tyre për t’u shpërbërë në copa më të vogla gjatë rihyrjes, që kur pjesë të mëdha të stacionit hapësinor të NASA-s Skylab ranë nga orbita dhe u ulën në Australi në vitin 1979.

Vitin e kaluar, pas një rihyrjeje të mëparshme të pakontrolluar nga Agjencia Kineze e Hapësirës me Manned (CMSA), administratori i NASA-s Bill Nelson tha: “Është e qartë se Kina po dështon të përmbushë standardet e përgjegjshme në lidhje me mbeturinat e tyre hapësinore.

“Kombet që shkojnë në hapësirë ​​duhet të minimizojnë rreziqet për njerëzit dhe pronën në Tokë nga rihyrja e objekteve hapësinore dhe të maksimizojnë transparencën në lidhje me ato operacione,” tha ai.

Postime te ngjashme