Samsung arrin marrëveshje me Qualcomm, por konfirmon se Galaxy S23 do të përdorë Snapdragon globalisht

Samsung arrin marrëveshje me Qualcomm, por konfirmon se Galaxy S23 do të përdorë Snapdragon globalisht

Gjëja kryesore për këtë marrëveshje të re është se Samsung do të përdorë çipa Snapdragon në më shumë nga telefonat inteligjentë Galaxy. Kompania tashmë përdor Snapdragon 8 Gen 1 në serinë e tij Galaxy S22. Është vendosur të përdorë Snapdragon 8+ Gen 1 në Galaxy Z Fold 4 dhe Flip 4 të ardhshëm. Rezervimet për ata telefona janë të hapura tani përpara zbulimit të 10 gushtit.

 

Por Samsung ka përdorur gjithashtu në mënyrë të famshme procesorë Exynos në rajone të tjera. Çipat Snapdragon janë për rajone të tilla si Shtetet e Bashkuara, Koreja e Jugut dhe vende të tjera të zgjedhura. Shumë pjesë të Evropës dhe Azisë shpesh përfundojnë me çipat Exynos të Samsung.

 

Këto çipa zakonisht janë të krahasueshëm në performancën e papërpunuar, por optimizimi dhe çështje të tjera janë shumë të zakonshme. Vetë fansat e Samsung krijuan një peticion në vitin 2020 për të bindur kompaninë të ndalojë përdorimin e çipave “inferiorë” Exynos. Kjo për shkak të problemeve me mbinxehjen dhe performancën. Samsung tha se çipat e saj Exynos kalojnë nëpër teste “të njëjtat strikte dhe rigoroze” si çipat Snapdragon.

 

Por tani, duket se kompania po planifikon të zgjerojë përdorimin e çipave Snapdragon në telefonat inteligjentë të ardhshëm Galaxy, ndoshta duke filluar me serinë Galaxy S23. Në njoftimin për shtyp të Qualcomm, kompania thotë se Samsung ka rënë dakord të “zgjerojë bashkëpunimin e tyre me platformat Snapdragon për produktet e ardhshme premium Samsung Galaxy”.

 

Cristiano Amon, CEO i Qualcomm, la të kuptohet më tej planet e Samsung, duke theksuar planet tona:

Në thirrjen e fitimeve të Q3 të Qualcomm (përmes The Motley Fool), Amon tha më tej se priste përdorim “shumë më të mirë” të çipave Snapdragon në “Galaxy S23 dhe më gjerë”. Krahasuar me Qualcomm që furnizon afërsisht 75% të çipave për serinë Galaxy S22.

 

Çfarë do të thotë kjo për Exynos në vazhdim? Kjo mbetet e paqartë, por ndoshta ndryshimi më i madh janë planet e Samsung për të krijuar një çip posaçërisht për telefonat inteligjentë të saj Galaxy. Ky çip pritej brenda disa viteve të ardhshme. Ky partneritet i ri e bën të duket sikur një çip i tillë mund të mos arrijë në këtë dekadë.

Postime te ngjashme