Robotët po zëvendësojnë njerëzit duke furnizuar dyqanet në Japoni

Japonia ka popullsinë më të vjetër në botë dhe kjo po shkakton një mungesë akute të fuqisë punëtore. Me gati një të tretën e popullsisë  në moshën mbi 65-vjeç, gjetja e punëtorëve mund të jetë një sfidë. Gjithnjë e më shumë, kompanitë po i drejtohen teknologjisë si një zgjidhje. Këtu përfshihen dy nga ekskluzivitetet më të mëdha të dyqaneve në Japoni, FamilyMart dhe Lawson, shkruan CNN. Këtë javë, Lawson vendosi robotin e tij të parë në një dyqan në Tokio. […]

Aplikacioni spiunoi protestuesit, Google e hoqi atë nga Play Store

Google ka hequr nga dyqani i saj Google Play aplikacionin celular Nexta Live. Ai mblodhi të dhëna private për protestuesit nga Bjellorusia. Aplikacioni u krijua nga disa të panjohur dhe ishte në dispozicion për tre javë në dyqanin zyrtar të Google Play. Ky aplikacion u shkarkua disa mijëra herë dhe mori qindra komente. Nexta Live u prezantua si aplikacioni zyrtar për Android për Nexta, një agjenci e pavarur bjelloruse e lajmeve që fitoi popullaritet midis protestuesve anti-regjim në Bjellorusi pasi […]

Përshpejtimi i inovacioneve sociale të fuqizuara nga AI

Programet inxhinierike humanitare bashkojnë inxhinierë, politikëbërës, organizata jofitimprurëse dhe komunitete lokale për të shfrytëzuar teknologjinë për të mirën e njerëzimit. Kryqëzimi i teknologjisë, komunitetit dhe qëndrueshmërisë ofron një bollëk të mundësive për të përtërirë. Ne ende jetojmë në një epokë ku miliona njerëz janë në varfëri ekstreme, nuk kanë qasje në ujë të pastër, kanalizime, energji elektrike, internet, arsim cilësor dhe kujdes shëndetësor. Prandaj ne kemi nevojë për zgjidhje globale për të trajtuar sfidat më madhështore me të cilat përballet […]

Instagram nuk po planifikon të ngarkojë një tarifë për të vendosur lidhje në titra

Pavarësisht nga ajo që sugjeron një aplikim i fundit për patentë, Instagram thotë se nuk ka në plan të shtojë lidhje me titrat e fotove. Kërkesa për patentë u zbulua nga Mike Murphy, në përmbledhjen e tij javore të patentave të teknologjisë në Protokoll. Kompania mëmë e Instagram-it, Facebook, së pari dorëzoi aplikacionin për patentë në vitin 2016. Kjo patentë tregon një pop-up që shfaqet kur përdoruesi shton një URL në një titull. Ky i fundit pyet nëse përdoruesi dëshiron […]

Si mund të ndryshojë shpërndarja e dronëve në rrjetet logjistike me pakicë?

Studiuesit në Universitetin e Teksasit në Dallas thonë se teknologjia e dronëve ka potencialin të jetë një ndryshues i mirëfilltë i lojërave në industrinë e shitjes me pakicë, me premtimin e saj për të mundësuar shitësit me pakicë që të ofrojnë kohë të padëgjuara të dërgesave dhe përshtatje për kohën e dorëzimit gati të përsosur. Shpërndarja me pakicë e miljes së fundit përmes dronëve po shihet si një teknologji me të vërtetë përçarëse. Shitësit me pakicë në të gjithë botën […]

TikTok refuzon ofertën e Microsoft

Microsoft thotë se oferta e tij për të blerë aplikacionin TikTok është refuzuar, duke i hapur rrugën kompanisë Oracle që të bëjë një ofertë në minutën e fundit. Sipas mediave të huaja, presidenti amerikan, Donald Trump, i dha afat aplikacionit kinez deri më 15 shtator për ta shitur atë ose për ta mbyllur. Administrata e Trump pretendon se TikTok dhe aplikacionet e tjera janë kërcënime për sigurinë kombëtare. Microsoft dhe Oracle ishin të dyja në ‘garë’ për ta blerë aplikacionin TikTok nga […]

Facebook do të paguajë përdoruesit të cilët do të shkëputen nga ky rrjet social përpara zgjedhjeve të vitit 2020 në SHBA

Si pjesë e studimit të fundit të Facebook për mënyrën se si media sociale ndikon në demokraci, kompania duket se po paguan përdoruesit të cilët çaktivizojnë llogaritë e tyre disa javë përpara zgjedhjeve në SHBA. Ai po u ofron përdoruesve para që të përmbahen nga përdorimi i rrjetit më të madh social dhe Instagram disa javë para zgjedhjeve të diskutuara në nëntor në SHBA. Për të vlerësuar ndikimin e mediave sociale në votim, kompania do të paguajë anëtarët e zgjedhur […]

Ndryshimi i thjeshtë në FaceTime që u ndalon flluskave ndryshimin e formës gjatë thirrjeve në grup

FaceTime tani është më i rëndësishëm se kurrë më parë. Më në fund mund të fikni tiparin e tij më të bezdisshëm, që janë ato flluska që ndryshojnë formën. Në vend që të paraqesë pastër paraqitjen e çdo pjesëmarrësi, FaceTime u shfaq të gjithëve flluska të vogla që ndryshojnë madhësinë në mënyrë irrituese sa herë që dikush flet. Duket keq dhe e bën të pamundur për të parë çdo telefonatë në një grup që ka më shumë se tre ose […]

Robotët mikroskopikë ‘ecin’ falë teknologjisë lazer

Një bashkëpunim i drejtuar nga Universiteti Cornell ka krijuar robotët e parë mikroskopikë. Ata përfshijnë përbërës gjysmëpërçues. Kjo i lejon ata të kontrollohen dhe të ecin me sinjale elektronike standarde. Këta robotë ofrojnë një model për ndërtimin e versioneve edhe më komplekse që përdorin inteligjencën e bazuar në silic. Ato mund të prodhohen në masë dhe mund të udhëtojnë një ditë përmes indeve njerëzore dhe gjakut. Robotët në këmbë janë përsëritja e fundit, e në shumë mënyra një evolucion, i […]

Kartat Visa lehtësisht të hakueshme për shkak të një defekti në verifikimin e tyre

Edhe pse Visa lëshoi ​​një paralajmërim në lidhje me një përdorues të ri JavaScript të internetit të njohur si Baka, studiuesit e sigurisë kibernetike kanë zbuluar një defekt të vërtetimit në kartat e pagesave të aktivizuara të kompanisë EMV. Ai lejon kriminelët kibernetikë të marrin fonde dhe të mashtrojnë mbajtësit e kartave si dhe tregtarët në mënyrë të paligjshme. Hulumtimi, botuar nga një grup akademikësh nga ETH Cyrihu, është një sulm bajpas PIN. Ky i fundit lejon kundërshtarët të përdorin […]