A është e rrezikshme për aeroplanët, teknologjia 5G?

Kompanitë amerikane të telekomit dhe kompanitë ajrore për javë të tëra po luftojnë mbi ndikimin e mundshëm të shërbimeve të gjeneratës së re të komunikimeve (5G) në aeroplanë, që është e kundërta e asaj që po ndodh me shtrirjen e 5G-së në vendet tjetra, teksa kjo teknologji po përdoret pa shfaqur shqetësime të reja të sigurisë. Më poshtë mund të mësoni lidhur me mosmarrëveshjen, pasi më 3 janar, kompanitë Verizon Communications dhe AT&T u pajtuan që të shtynin për dy […]

Kompania “John Deere” prezanton traktorin që mund të punojë arat pa shofer

Prodhuesi i pajisjeve bujqësore “John Deere” ka lansuar traktorin e tij të parë të automatizuar që mund të punojë arat pa shofer. Sipas BBC, makina mund të aktivizohet nga ‘smartphonat’, duke përdorur kamera dhe sensorë për të operuar në tokën bujqësore. Në vend të një pajisje të re, funksionet e automatizuara janë një komplet që mund të shtohen në disa traktorë ekzistues. Mirëpo, John Deere tha se nuk ka vendosur nëse dëshiron ta shesë kompletin drejtpërdrejt – dhe po shqyrton […]

Metaversi, teknologjia e pastër, hapësira e militarizuar: Pesë zhvillime teknologjike për t’i ndjekur gjatë vitit 2022

Nëse viti 2021 ishte vit kur bota kaloi nëpër tronditjen e shkaktuar nga COVID-19, viti 2022 do të jetë viti kur bota do të ecën mbi themelet e “normales së re” që e ka krijuar pandemia. Dy vjet me koronavirus kanë ndryshuar mënyrën se si jetojnë njerëzit nëpër botë, nga të punuarit më të shumtë nga distanca, e deri te natyra e ndryshuar e udhëtimeve ndërkombëtare, dhe varësia në rritje nga komunikimet digjitale. Brenda javësh, COVID-19 e shtyu botën në […]

Roboti Ameca ka filluar të ‘trembë’ krijuesit e tij

Kompania britanike Engineered Arts ka publikuar një video tjetër të robotit të saj humanoid Ameca, i cili së fundmi u bë i famshëm si roboti që tregon shprehjet njerëzore më të sakta ndonjëherë. Ndërsa videoja e mëparshme tregonte robotin duke u zgjuar nga një gjumë i thellë, videoja e re e tregon atë plotësisht të zgjuar, madje në një moment ai është dukshëm i “ofenduar” nga ndërhyrja në hapësirën personale. Roboti humanoid fillimisht ndjek lëvizjet e duarve që bën inxhinieri […]

Nga injeksionet pa gjilpëra deri tek këpucët speciale: Disa shpikje dhe risi interesante të sjella gjatë vitit 2021

Ashtu si një vit më parë, 2021 ka qenë i dominuar nga lufta globale kundër coronavirusit. Por ndryshe nga viti 2020 kur shpërtheu pandemia, këtë vit ka pasur një rritje të inovacioneve kur bëhet fjalë për luftimin e COVID-19. Qeveritë dhe qytetarët kanë mbështetur kryesisht shpresat e tyre në zhvillimin e vaksinave, të cilat janë miratuar nga agjencitë shëndetësore dhe janë shpërndarë në të gjithë botën këtë vit. Ndërsa vaksinat vjedhin vëmendjen për risitë kryesore të vitit 2021, ne kemi […]

Tre ish-inxhinierë të SpaceX fillojnë me një “restorant robot” që bën një pica çdo 45 sekonda

Stellar Pizza, një restorant robotik që mund të prodhojë një pica çdo 45 sekonda, do të hapet në pranverën e vitit të ardhshëm në Los Anxhelos.Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, kompania u themelua në maj të vitit 2019 nga tre ish-inxhinierë të SpaceX, Benson Tsai, Brian Langone dhe James Wahawisan. Tsai, CEO i Stellar Pizza, kaloi pesë vjet në kompaninë e Elon Musk ku ai projektoi sisteme të avancuara të baterive për raketa dhe satelitë. Ai mblodhi më shumë […]

Shikoni si dukej lëshimi i teleskopit më të fuqishëm në botë, me vlerë 10 miliardë dollar

Teleskopi më i fuqishëm në botë “James Webb” me vlerë 10 miliardë dollarë ishte lançuar më herët dhe pamjet e lëshimit të tij janë shpërndarë gjithandej.  Është një teleskop infra të kuqe i zhvilluar nga NASA në bashkëpunim me Agjencitë Hapësinore Evropiane dhe Kanadeze dhe është një zëvendësim për teleskopin Hubble. Me teleskopin e ri, do të jetë e mundur të fitohet një pasqyrë se si dukej kozmosi 100 milionë vjet më parë gjatë këtij Big Bang-u. Për krahasim, teleskopi […]

Japonezët prodhojnë robotin që luan basketboll, driblon dhe shënon me precizitet të paparë

Japonezët kanë bërë robotin që luan basketboll, më saktësisht deri më tani ka mundur vetëm të gjuaj nga vendi në drejtim të unazës dhe asnjëherë nuk ka dalë huq. Në Saitama Super Arena, japonezët në gusht prezantuan robotin që luan basketboll, pra pak para fillimit të lojërave Olimpike në Tokio Ata kanë bërë paksa humor duke thënë se është si kundërpërgjigje ndaj amerikanëve – konkretisht Steph Curry, lojtarin apo koshashënuesin më të mirë të të gjitha kohërave. CUE5 mund që […]

Gjërat që s’duhet t’i postoni në rrjetet sociale, sidomos për festat e fundvitit

Pushimet janë një kohë kur ju duhet të kënaqeni me të dashurit tuaj dhe kur duhet të jeni mirënjohës për gjithçka që keni. Shmangni zemërimin me të tjerët përmes rrjeteve sociale, mos u tregoni cinik, egoist ose mosmirënjohës. Dhuratat që nuk ju pëlqyen   Pavarësisht se sa nuk ju pëlqeu dhurata, nëse partneri juaj gaboi apo nëna juaj ju dha diçka irrituese, Krishtlindja është në një kohë kur duhet të vlerësoni më shumë vlerat – familjen dhe mirënjohjen. Lërini gjëra […]

Si t’i bëni të gjitha kufjet inteligjente

Si i ktheni kufjet “e thjeshta” në ato interligjente? Inxhinierët Rutgers kanë shpikur një mënyrë të lirë dhe të lehtë duke shndërruar kufjet, në sensorë që mund të futen në telefona inteligjentë, të identifikojnë përdoruesit e tyre, të monitorojnë rrahjet e tyre të zemrës dhe të kryejnë shërbime të tjera.   Shpikja e tyre, e quajtur HeadFi, bazohet në një përshtatës të vogël kufjesh plug-in që kthen një kufje të rregullt në një pajisje ndijimi. Ndryshe nga kufjet inteligjente, kufjeve […]