Studimi i ri zbulon se iPhone nuk është aq privat sa mendoni

Sistemi operativ Android i Google vlerësohet si një makth privatësie, zbulon një studim i ri i mbledhjes së të dhënave të telefonave mobil. Megjithatë rezulton se iOS i Apple është gjithashtu një makth i tillë i privatësisë. “Të dyja, edhe iOS dhe Google Android ndajnë të dhëna me Apple dhe Google mesatarisht çdo 4.5 minuta” thuhet në studimi i botuar botuar javën e kaluar nga Trinity College në Dublin. “Mbledhja e të dhënave” thelbësore “është e gjerë dhe ka të […]

A është Wi-Fi mjaftueshëm i sigurt? Rrjetet e linjës elektrike mund të jenë ato që ju nevojiten

Wi-Fi nuk funksionon gjithmonë siç pritet dhe nuk është opsioni juaj i vetëm i rrjetit. Powerline ofron më të mirën duke përdorur instalimet elektrike ekzistuese në një shtëpi ose zyrë. Ne shpjegojmë se çfarë bën kjo zgjidhje e rrjetit, së bashku me përfitimet dhe të metat e saj. Çfarë është rrjeti Powerline? Rrjeti i linjës energjetike është një teknologji që qëndron midis telit dhe wireless-it. Në vend që të regjistrojë të dhëna të rrjetit në ajër ose përmes kabllove të […]

Microsoft tani do t’i lejojë përdoruesit e tij “të kyçen pa një fjalëkalim”

Microsoft tanimë ka gjetur një zgjidhje për problemin e njohur të nevojës për të mbajtur mend shumë fjalëkalime: heqja dorë prej tyre krejtësisht. Sipas mediave të huaja, kompania njoftoi të mërkurën se do të prezantojë një opsion “llogari pa fjalëkalim” për të gjithë përdoruesit e disa shërbimeve të njohura si Microsoft Outlook dhe Microsoft OneDrive në javët e ardhshme. Microsoft më parë e bëri këtë opsion të disponueshëm për llogaritë e korporatave në mars. “Tani mund ta hiqni plotësisht fjalëkalimin […]

579 sulme “për të thyer një fjalëkalim” ndodhin çdo sekondë, thotë Microsoft

Sipas Microsoft, 579 sulme “për të thyer një fjalëkalim” ndodhin çdo sekondë, duke shtuar se bëhet fjalë për deri në 18 miliardë sulme në vit.   Dhe sipas mediave të huaja, ekspertët e sigurisë kibernetike kanë thënë se “gjëja më e dobët” që shfrytëzojnë ata është sjellja njerëzore – tendenca jonë për të ripërdorur të njëjtën fjalëkalim nëpër llogari, në mënyrë që të mbahet mend lehtë, ose të krijojmë modele për fjalëkalime të ndryshme që hakerët e kanë më të […]

Një “haker” tregon se si të dallojmë kamerat e fshehura në një dhomë hoteli – dhe jo vetëm!

Bëhet fjalë për gjëra që shohim edhe në filma, por edhe në jetën reale: kamera të fshehura të vendosura që kapin të gjitha llojet e momenteve personale. Por nëse keni menduar se ato mund të jenë “të fshehtë”, dikush ka menduar tua “zbulojë ato”. Sipas mediave të huaja, bëhet fjalë për Marcus Hutchins, i cili ka publikuar një video në TikTok. “Gjëja e parë që do të dëshironi të kërkoni janë pajisjet që janë të vendosura nga ajo pjesë ku […]

Zbulohen dobësi të reja në sigurinë e Wi-Fi

Studimi i ri ka identifikuar dobësi të ndryshme në sigurinë e lidhjeve Wi-Fi. Sulmuesit mund të përfitojnë nga këto dobësi për të patur akses në të dhënat private. Ka të ngjarë që defektet të kenë prekur të gjitha pajisjet Wi-Fi. Mathy Vanhoef (Departamenti i Shkencave Kompjuterike) bashkëpunoi ngushtë me kompanitë e mëdha botërore të IT për të zgjidhur këtë problem. Vanhoef, i cili është i lidhur me KU Leuven dhe Universitetin e New York-ut Abu Dhabi, zbuloi tre dobësi në […]

Tani FBI do t’ju ndihmojnë të mësoni nëse fjalëkalimi i juaj është hakuar

Fjalëkalimet që i ka zbuluar FBI, tani do të jenë të mbyllura në bazën e të dhënave të ueb-faqes “If I Been Pwned”, duke ju mundësuar të kontrolloni nëse adresa juaj elektronike apo fjalëkalimi i është ekspozuar krimit kibernetik – dhe nëse duhet menjëherë të bëni ndonjë ndryshim. Byroja Federale e Hetimeve, FBI, tani do t’ju ndihmojë të përcillni fjalëkalimet në rrjet për të qenë më të sigurt dhe të mos bien në duar të gabuara, pasi që kjo agjenci […]

Stresi i Karantinimit të Punonjësve mund të shkaktojë rrezikun e sigurisë kibernetike

Punonjësit e stresuar në një botë që funksionon në distancë mund të jetë një kontribues i madh në qëndrimet e dobëta të sigurisë kibernetike për kompanitë, sipas një studimi. Forcepoint anketoi 2,000 punonjës zyre në Gjermani dhe Britani të Madhe, për të kuptuar më mirë praktikat e sigurisë kibernetike midis punëtorëve në distancë. Ndër gjetjet e tjera, sondazhi zbuloi se punonjësit më të rinj, si dhe njerëzit që kujdesen për fëmijët ose anëtarët e tjerë të familjes raportuan më shumë […]

Si mund ta kuptoni nëse kamera juaj e sigurisë është hakuar?

Ka histori të tmerrshme të hakerave që pushtojnë sistemet e sigurisë dhe spiunojnë familjet përmes kamerave të tyre. Këto histori mund t’ju bëjnë të ndiheni pak paranojakë nëse keni një sistem sigurie. Karakteristikat e lidhjes mund të përmirësojnë sistemin tuaj të sigurisë duke ju dhënë akses në distancë në burimin tuaj të videos dhe duke ju lejuar të ruani regjistrimet tuaja. Sidoqoftë, këto karakteristika të lidhjes janë gjithashtu një pengesë pasi ato përfaqësojnë një dobësi dhe mund të lejojnë një […]

Vodafone dhe Ericsson po krijojnë shtigje të sigurta fluturimi për dronët

Vodafone dhe Ericsson po krijojnë “korridore në qielli” që mundësojnë dronët të udhëtojnë në mënyrë të sigurt dhe të shpejtë. Dronët e sotëm përdoren kryesisht për fotografi, videografi dhe qëllime vetëm rekreative. Sidoqoftë, dronët do të përdoren gjithnjë e më shumë për aplikime kritike, siç janë shpërndarja e furnizimeve dhe organeve jetësore mjekësore. Erik Ekudden, Zëvendës President i Lartë, CTO dhe Shef i Teknologjisë së Funksionimit të Grupit në Ericsson, tha: “Dronët janë mjete jashtëzakonisht të fuqishme për shumë biznese […]