Një komisioner i FCC i SHBA-së i kërkon Apple dhe Google që të heqin TikTok nga aplikacionet e tyre.

UASHINGTON/NJU JORK, 29 qershor (Reuters) – Një anëtar republikan i Komisionit Federal të Komunikimeve u ka kërkuar shefave ekzekutivë të Apple Inc (AAPL.O) dhe Google të Alphabet Inc (GOOGL.O) që të përjashtojnë TikTok-in në pronësi kineze. dyqanet e aplikacioneve. Brendan Carr, komisioneri i FCC, tha në një letër drejtuar CEO-ve, të datës 24 qershor dhe dërguar me kokë të FCC-së, se aplikacioni për ndarjen e videove TikTok ka mbledhur një sasi të madhe të dhënash të ndjeshme rreth përdoruesve të […]

Të kthejmë Saharën në një fermë diellore? Mund të mos rezultojë aq mirë sa mendojnë studiuesit

Shkretëtirat më të ndaluara në botë mund të jenë vendet më të mira në Tokë për korrjen e energjisë diellore. Ato janë burimi më i bollshëm dhe më i pastër i energjisë që kemi. Shkretëtirat janë të  relativisht të sheshta, lënda e parë për gjysmëpërçuesit nga të cilët prodhohen qelizat diellore – dhe kurrë nuk mungojnë rrezet e diellit. Në fakt, dhjetë termocentralet më të mëdha diellore ndodhen në shkretëtirë ose në rajone të thata. Studiuesit mendojnë se Sahara mund […]

Parisi do të ndërtojë një sistem teleferiku prej 145 milionë dollarësh

Parisi është tashmë shtëpia e disa prej atraksioneve më të njohura në botë dhe kryeqyteti francez mund të jetë gati të marrë teleferikun e tij të parë urban. Planet e propozuara për një tramvaj ajror krejt të ri 4.5 kilometra të gjatë që lidh periferitë e ndryshme në juglindje me metronë e Parisit janë duke ecur përpara, me ndërtimin që pritet të fillojë këtë vit. I planifikuar të hapet në vitin 2025, projekti “Cable 1” do të udhëtojë nga periferia […]

Telefónica tregon në MWC potencialin e jashtëzakonshëm që 5G dhe Edge Computing kanë realizuar.

Telefónica, në bashkëpunim me Macco Robotics, Bee the Data by ImmersiveLab dhe Raventós Codorníu, prezanton në kuadër të Kongresit Botëror Mobile (MWC), demonstrimin ‘5G Bartender’, i cili rrit aftësitë e robotëve, në këtë rast një banakier. , me funksione të reja në lëvizshmëri dhe në kohë reale. Falë lidhjes 5G të Telefónica dhe Edge Computing, roboti me funksionet e baristit përfshin aftësi të tilla si njohja e klientit ose të kuptuarit e shumë gjuhëve të ndryshme. Roboti mikpritës i Macco […]

Elon Musk pretendon se implantet e trurit të Neuralink do të ‘shpëtojnë’ kujtimet si fotot dhe do të ndihmojnë paraplegjikët të ecin përsëri.

Elon Musk ka një aftësi për të kryer arritje që të tjerët i konsiderojnë të pamundura. Nga shpërthimi i raketave në hapësirë ​​e deri te bërja mbreti i industrisë së automjeteve elektrike, Musk është i vendosur të bëjë histori. Projekti i tij i fundit pasioni është Neuralink – një kompani që po zhvillon një implant truri që do të lidhë trurin e njeriut drejtpërdrejt me kompjuterët. Ai pretendon se kjo ndërfaqe tru-kompjuter (BCI) do t’u mundësojë njerëzve të kryejnë veprime […]

Çipat e frymëzuar nga truri, edhe më mirë se AI (inteligjenca artificiale)

Studimi thotë se teknologjia neuromorfike nga IBM dhe Intel mund të jetë e dobishme për analizimin e rrezeve X, tregjet e aksioneve dhe më shumë. Mikroçipet “neuromorfike” të frymëzuara nga truri nga IBM dhe Intel mund të jenë të mira për më shumë sesa thjesht inteligjencë artificiale; ato gjithashtu mund të rezultojnë ideale për një klasë llogaritjesh të dobishme në një gamë të gjerë aplikimesh duke përfshirë analizën e rrezeve X mjekësore dhe ekonominë financiare, zbulon një studim i ri. […]

Virgin Galactic hap shitjet e biletave për udhëtimin turistik në hapësirë

Nëse keni një rezervë prej 450,000 dollarësh përreth, atëherë si t’ia dorëzoni Virgin Galactic për një udhëtim në skajin e hapësirës? Virgin Galactic njoftoi këtë javë se do të hapë një raund të ri të shitjeve të biletave për udhëtimin e saj të turizmit hapësinor suborbital të mërkurën, më 16 shkurt, duke u dhënë njerëzve me para shansin të shpërndajnë paratë e tyre në një përvojë që nuk ka gjasa ta harrojnë ndonjëherë. Kompania nuk jep një datë specifike për […]

Motorola dhe Verizon bashkëpunojnë për të ofruar gjeneratën e ardhshme të teknologjisë së “varëses 5G”

Motorola dhe Lenovo vazhdojnë të fokusohen në një strategji të ofrimit të zgjidhjeve teknologjike inovative. Së bashku, kenë sjellë tashmë disa risi të jashtëzakonshme në treg, më së fundi zgjidhjet tona AR të ndërmarrjeve me telefonat inteligjentë Motorola që fuqizojnë syzet inteligjente ThinkReality A3. Sot, ne jemi të entuziazmuar ta bëjmë këtë një hap më tej me Verizon në inovacionin e “varëses 5G” XR të ndërtuar për ofrimin e gjerësisë së qafës, lidhjes me vonesë ultra të ulët dhe fuqisë […]

Softueri i ri mund të ndihmojë pacientët neurologjikë të kapin të dhënat klinike me telefonat e tyre inteligjentë

(Studimi zbulon se softueri mund të zbulojë me saktësi lëvizjet njerëzore të kryera gjatë vlerësimeve të funksionit motorik) Softueri i vlerësimit të posturës e ka potencialin të ndihmojë neurologët dhe pacientët e tyre të kapin të dhëna të rëndësishme klinike duke përdorur mjete të thjeshta si telefonat inteligjentë dhe tabletët, sipas një studimi nga Johns Hopkins Medicine, Instituti Kennedy Krieger dhe Universiteti i Maryland. Vlerësimi i posturës së njeriut është një formë e inteligjencës artificiale që zbulon dhe etiketon automatikisht […]

Apple konfirmon aksidentalisht ‘realityOS’ për kufjet e saj AR/VR

Apple ka konfirmuar aksidentalisht ekzistencën e realityOS, një sistem operativ për kufjet e tij të paparalajmëruara AR/VR. Në kodin me burim të hapur të shtyrë në GitHub nga Apple këtë mëngjes… si me posht*: Kompania thuhet se ka punuar në një kufje AR/VR për shumë vite. Kufjet thuhet se ofrojnë një përvojë inovative me kalimin “pa ndërprerje” midis modaliteteve AR dhe VR. Që në vitin 2017, Mark Gurman i Bloomberg raportoi se Apple po shtonte punën në një kufje AR […]