Projektuar për Marsin, gati për Tokën – një gomë e pathyeshme pa ajër

A mund të quhet me të drejtë një gome një “gome” nëse është bërë kryesisht prej metali? Përgjigja për këtë pyetje do të duhet të presë pasi nomenklatura është më pak e rëndësishme në një kohë kur bota ngadalë po i thotë lamtumirë gomave. Disa prototipe të gomave pa ajër kanë parë tashmë dritën e ditës, dhe tani Administrata Kombëtare e Hapësirës Ajrore (NASA) ka paraqitur rrotën e saj revolucionare, e cila, siç thonë ata, është një zgjidhje e qëndrueshme […]

Amazon ndërton “frigoriferë të zgjuar”

Pajisja ka për qëllim, ndër të tjera, të informojë pronarët kur ushqimi po i afrohet datës së përdorimit të tij. Sipas burimeve të brendshme, Amazon po punon në një frigorifer të zgjuar që tregtohet brenda si Project Pulse dhe që e di se çfarë hanë pronarët e tij. Ai monitoron përmbajtjen e tij dhe kështu mund të nxjerrë në pah zakonet e blerjeve të përdoruesve. Gjithashtu, frigoriferi mund të parashikojë atë për të cilën ata kanë nevojë së shpejti dhe […]

Inteligjenca Artificiale mund të parashikojë nëse do të bjerë shi brenda dy orëve

Inteligjenca Artificiale mund të tregojë nëse do të bjerë shi në dy orët e ardhshme, sugjerojnë hulumtimet. Sipas bbc, shkencëtarët në laboratorin AI të Londrës në pronësi të Google DeepMind dhe Universitetin e Exeter bashkëpunuan me “Met Office” për të ndërtuar të ashtuquajturin sistem transmetimi. Metodat tradicionale përdorin ekuacione komplekse dhe shpesh parashikohen vetëm për gjashtë orë deri në dy javë. Sistemi AI mund të bëjë parashikime më të sakta afatshkurtra, përfshirë stuhitë dhe përmbytjet kritike. Një gjë e tillë […]

Airbus teston ‘krahët e shqiponjës’ në Aeroplan

Për zhvillimin e ri të krahëve, prodhuesi evropian i avionëve merr hua nga natyra. Në mënyrë që të arrijnë nga pika A në B në mënyrë sa më efikase në karburant dhe në këtë mënyrë sa më me kosto të jetë e mundur, prodhuesit e avionëve përpiqen të rrotullojnë të gjitha vidhat e mundshme të rregullimit. Me motorë më efikas, materiale të reja dhe dizajne të përmirësuara, Airbus dhe Boeing po përpiqen të tejkalojnë njëri -tjetrin. Si pjesë e projektit […]

Dyshemetë prej druri së shpejti mund të bëhen një burim i energjisë elektrike

Dyshemetë prej druri së shpejti mund të bëhen një burim i energjisë së rinovueshme, sipas studiuesve të cilët kanë gjetur një mënyrë për ta kthyer “trafikun në këmbë” në energji elektrike. Sipas mediave të huaja, shkencëtarët zviceranë kanë zhvilluar një nanogenerator – një pajisje e vogël që mund të shndërrojë energjinë mekanike në energji elektrike. Kështu, një prototip me një sipërfaqe pak më të vogël se një copë letër me madhësi shkronjash ndezi me sukses një llambë, duke i kthyer hapat […]

Ka diçka të re në shërbimin postar të Greqisë: Një flotë robotësh që “bëjnë gati për shpërndarje” postën

Ka një shtesë të re në shërbimin postar të Greqisë: një flotë robotësh të verdhë që rendisin postën. Sipas mediave të huaja, bëhet fjalë për pesëdhjetë e pesë robotë të vegjël me katër rrota të lëvizshme autonome – ose AMR – të mundësuar nga inteligjenca artificiale, rrëshqasin rreth qendrës së klasifikimit të Hellenic Post në Athinë, duke përshpejtuar një proces shpesh të mundimshëm. Ata skanojnë kodin postar, peshojnë paketën dhe, të drejtuar nga sensorët, e zbrazin në thasët përkatës të […]

Studimi i ri zbulon se iPhone nuk është aq privat sa mendoni

Sistemi operativ Android i Google vlerësohet si një makth privatësie, zbulon një studim i ri i mbledhjes së të dhënave të telefonave mobil. Megjithatë rezulton se iOS i Apple është gjithashtu një makth i tillë i privatësisë. “Të dyja, edhe iOS dhe Google Android ndajnë të dhëna me Apple dhe Google mesatarisht çdo 4.5 minuta” thuhet në studimi i botuar botuar javën e kaluar nga Trinity College në Dublin. “Mbledhja e të dhënave” thelbësore “është e gjerë dhe ka të […]

A është Wi-Fi mjaftueshëm i sigurt? Rrjetet e linjës elektrike mund të jenë ato që ju nevojiten

Wi-Fi nuk funksionon gjithmonë siç pritet dhe nuk është opsioni juaj i vetëm i rrjetit. Powerline ofron më të mirën duke përdorur instalimet elektrike ekzistuese në një shtëpi ose zyrë. Ne shpjegojmë se çfarë bën kjo zgjidhje e rrjetit, së bashku me përfitimet dhe të metat e saj. Çfarë është rrjeti Powerline? Rrjeti i linjës energjetike është një teknologji që qëndron midis telit dhe wireless-it. Në vend që të regjistrojë të dhëna të rrjetit në ajër ose përmes kabllove të […]

Airbus zhvillon infrastrukturën për aeroplanët me hidrogjen

Prodhuesi i avionëve po ecën përpara me përpjekjet e tij për ta bërë fluturimin më miqësor ndaj mjedisit me disa partnerë. Së bashku me prodhuesin e gazit Air Liquide dhe operatorin e aeroportit Vinci, Airbus dëshiron të zhvillojë infrastrukturën e nevojshme për karburantin e avionëve të pasagjerëve me hidrogjen deri në vitin 2030, siç njoftuan kompanitë në Paris të martën. Avionët gati për treg në 14 vjet Airbus synon të sjellë në treg një avion pasagjerësh me hidrogjen në treg […]

Pesë mënyra për të përdorur Inteligjencën Artificiale për të përmirësuar përvojën tuaj të shërbimit ndaj klientit

Ndërsa lëvizim drejt një bote dixhitale, marrëdhënia midis bizneseve dhe klientëve ka ndryshuar gjatë viteve të fundit. Me pritjet e klientëve më të larta se kurrë, kompanitë duhet të gjejnë mënyra të reja për të bashkëvepruar me ta dhe për të përmirësuar proceset e tyre dhe efikasitetin dhe cilësinë e shërbimeve. Në këtë kontekst disa organizata kanë filluar të hipin në trenin e Inteligjencës Artificiale për të rritur shërbimin e tyre ndaj klientëve me përvoja më të zgjuara dhe automatizimin […]