Inteligjenca artificiale (AI) bën që fytyrat e paqarta të duken 60 herë më të mprehta

Studiuesit e Universitetit të Dukës kanë zhvilluar një mjet të AI që mund të shndërrojë fotografitë e paqarta. Të panjohshme të fytyrave të njerëzve në portrete të krijuara me kompjuter. Në mënyrë të detajuar më hollësisht se kurrë më parë. Metodat e mëparshme mund të shkallëzojnë një imazh të një fytyre deri në tetë herë me rezolucionin e saj origjinal. Por skuadra Duka ka arritur një mënyrë për të marrë një grusht pixel dhe për të krijuar fytyra me pamje […]

Shkencëtarët kanë zbuluar origjinën e blloqeve ndërtimore të jetës

Studiuesit Rutgers kanë zbuluar origjinën e strukturave të proteinave përgjegjëse për metabolizmin. Molekula të thjeshta që mundësojnë jetën e hershme në Tokë dhe shërbejnë si sinjale kimike që NASA mund të përdorte për të kërkuar jetë në planetët e tjerë. Studimi i tyre, i cili parashikon se si dukeshin proteinat më të hershme 3.5 miliardë deri në 2.5 miliardë vjet më parë, është botuar në revistën Proceedings of the National Academy of Science. Shkencëtarët tërhoqën, si një enigmë shumë mijëra […]

Hakerët përdorin Google Analytics për të vjedhur kartat e kreditit

Hakerët përdorin Google Analytics për të anashkaluar sigurinë në internet dhe vjedhin kartat e kreditit Studiuesit raportuan të hënën se hakerat tani po shfrytëzojnë shërbimin e Google Analytics për të fshehur informacionin e kartave të kreditit të vjedhësve nga faqet e infektuara të tregtisë elektronike. Sipas disa raporteve të pavarura nga PerimeterX, Kaspersky dhe Sansec, aktorët e kërcënimit tani po injektojnë kodin e vjedhjes së të dhënave në faqet e internetit. Të kompromentuara në kombinim me kodin e gjurmimit të […]

Për shkak të coronavirusit, të ardhurat e TikTok u rritën ndjeshëm

Ndërmarrja e teknologjisë me bazë në Pekin, ByteDance, pronar i aplikacionit TikTok, fitoi rreth 5.64 miliardë dollarë. Të ardhura në tremujorin e parë. Duke u rritur 130 për qind nga e njëjta periudhë e vitit të kaluar. Dhe një kontribues kryesor për këtë është coronavirusit. I cili ka detyruar njerëzit të qëndrojnë në shtëpi, transmetohet ne mediat e huaja. Të ardhurat e synuara të ByteDance për vitin 2020 thuhet se janë rreth 30 miliardë dollarë. ByteDance dëshiron të arrijë gjysmën […]

Këto janë aplikacionet mobile që Google i konsideron të rrezikshme për instalim!

Google ka larguar 36 aplikacione nga dyqani i saj i aplikacioneve Play Store. Pasi që ka vlerësuar se këto aplikacione mobile shkelin rregullat e privatësisë. Sipas Google, këto aplikacione “sulmojnë” përdoruesit me reklama të parëndësishme. E pamundësojnë de-instalimin e tyre nga pajisja juaj mobile, duke e fshehur ikonën e tyre në ekran. Të gjitha aplikacionet e larguara nga dyqani i aplikacioneve të kompanisë Google vijnë nga i njëjti ekip i zhvilluesve, dhe të njëjtit anashkaluan kontrollet e sigurisë që aplikon […]

Rreth gjashtë miliardë planetë të ngjashëm me Tokën në galaktikën tonë

Mund të ketë më se një shumë planet i ngjashëm me Tokën. Për çdo pesë yje të ngjashëm me Diellin në Galaxy Qenë, sipas vlerësimeve të reja nga astronomët e Universitetit të Kolumbisë Britanike që përdorin të dhëna nga misioni Kepler i NASA-s. Për t’u konsideruar si Tokë, një planet duhet të jetë shkëmbor. Përafërsisht i përmasave të Tokës dhe që rrotullojnë yje të ngjashme me Diellin (lloji G). Ai gjithashtu duhet të orbitojë në zonat e banueshme të yllit […]

Tani mund të transferohen para nepermjet WhatsApp

Nëse dëshironi t’u dërgoni para miqve ose të blini diçka në një dyqan, mund të paguani përmes WhatsApp në të ardhmen. Përdoruesit e WhatsApp në Brazil tani mund t’i dërgojnë njëri-tjetrit para. Ose të paguajnë për produkte dhe shërbime direkt në platformë. Pronarët e dyqaneve, nga ana tjetër, mund të përdorin WhatsApp si një alternativë për një dyqan online ose të bëjnë pagesa për llogari – por ato duhet të kenë një llogari biznesi në WhatsApp. Sipas WhatsApp, si kartat […]

Viber mundëson video thirrjet në grup deri në 20 persona, pa kufizime

Viber ka prezantuar zyrtarisht një tipar të ri dhe shumë të dobishëm për përdoruesit e saj thirrjet në video me grupe deri në 20 persona, pa asnjë kufizim kohor për thirrje. Thirrjet në grup janë tani në dispozicion për të gjithë përdoruesit e Viber. Grupet në Viber, sipas pronarit të aplikacionit – Rakuten, ofrojnë një lidhje të shpejtë me një ngarkesë të ulët të transferimit të të dhënave. E cila mundëson komunikim të pandërprerë të deri në 20 njerëz në […]

Twitter fshinë mbi 170 mijë llogari të lidhura me qeverinë kineze

Twitter njoftoi të enjten se kishte mbyllur më shumë se 170,000 llogari të lidhura me qeverinë kineze. Ekspertët që punojnë me Twitter të cilët rishikuan llogaritë, thanë se shkruanin histori mashtruese rreth protestave të Hong Kongut, COVID-19 dhe tema të tjera. Kompania tha se llogaritë “po përhapnin histori gjeopolitike të favorshme për Partinë Komuniste të Kinës”. Twitter është bllokuar zyrtarisht në Kinë. Megjithëse shumë njerëz në vend janë në gjendje ta përdorin atë duke përdorur një VPN. Renee DiResta, menaxhere […]

Vlera e TikTok ne progres!

TikTok u bë i famshëm për shkak të përmbajtjes së çuditshme e cila nuk mund të gjendet në rrjetet e tjera sociale, të paktën jo në atë masë. Mace që luajnë futboll, muzikë e filmave dhe ri-krijim i këngëve. Pika të shkurtra vallëzimi e shumëçka tjëtër vendoset në TikTok. Të gjitha me qëllimin t’i bëjnë njerëzit të qeshin ose të shprehin qëndrimin e tyre në një mënyrë tjetër. Dhe shpesh vetëm për shkak të dëshirës së përdoruesit për të qenë […]