E ardhmja e telefonit - koncepte të ‘çmendura’ që do të habisin mendjen tuaj

E ardhmja e telefonit – koncepte të ‘çmendura’ që do të habisin mendjen tuaj

Telefonat inteligjentë janë të mërzitshëm! Për pesë vitet e fundit, asnjë gërvishtje se, për dhjetë vitet e fundit, telefonat inteligjentë kanë evoluar shumë pak, si nga ana e dizajnit ashtu edhe nga tipari. Po, gjithçka u bë më mirë, kjo është e vërtetë, por funksioni thelbësor i telefonit mbetet pothuajse i njëjtë.

Por le të mos qajmë për dizajnin e ndenjur dhe tiparet e mërzitshme të telefonit modern. Ka disa koncepte të çmendura të telefonit, disa prej të cilave tashmë janë patentuar dhe të tjerët madje banojnë në laboratorë, duke pritur me durim për të pushtuar botën. Le t’i shikojmë në vend dhe të shohim se si duket e ardhmja e telefonit. Sigurisht, janë spekulime masive dhe nuk ka asnjë garanci se ndonjë prej këtyre modeleve interesante do të shohë dritën e diellit, por adhuruesi i trillimeve shkencore tek unë dëshiron të spekulojë dhe ëndërrojë. Duke lënë pas hyrjen tepër dramatike, le të zhytemi.

Telefonat e palosshëm

Ekranet fleksibël kane për qëllim të nxisnin revolucionin e ardhshëm të telefonit dhe të na jepnin telefona të çmendur me forma dhe tipare të çmendura. Ajo që ekranet fleksibël bënë në të vërtetë ishte prodhimi i telefonave me çmim të mbivlerësuar dhe me performancë të ulët me të njëjtin dizajn të mërzitshëm drejtkëndor. Ekranet  fleksibël do të luajnë një rol të madh në telefonat e së ardhmes, thjesht jo në përsëritjen e tyre aktuale.

Telefonat e palosshëm

Byzylyk

Ky dizajn është në të vërtetë në prodhim, edhe pse ka shumë për të dëshiruar nga ekzekutimi i tij. ZTE Nubia alpha bëri debutimin e saj në 2019 me një ekran fleksibël 4 inç që i lejoi përdoruesit të transformonin paisje nga një rrip dore në një telefon shumë të çuditshëm të zgjatur (lloj).
Nëse bëhet siç duhet, kjo mund të ofrojë një alternativë ndaj telefonit inteligjent konvencional. Një hibrid midis një ore inteligjente dhe një smartphone, ky dizajn mbart disa potenciale. Imagjinoni të vishni telefonin tuaj në dore në vend se të futeni në xhep – të gjitha njoftimet do të jenë para jush, të gjitha tiparet do të jenë aty (ndryshe nga orët e zakonshme inteligjente), dhe kur dikush të telefonojë, do të jeni në gjendje ta zhbllokoni atë gjë dhe përdoreni atë pranë veshit tuaj si një smartphone i zakonshëm.

Telefoni i Projeksionit

Telefoni i Projeksionit

Duke folur për rrathë, këtu është një koncept interesant nga 2014 i quajtur Cicret Phone. Ai hendek ekranin plotësisht dhe në vend të kësaj mbështetet në një projektor dhe disa teknologji të zgjuar të zbulimit lazer për të vendosur një smartphone në dorën tuaj, fjalë për fjalë. Gjëja e habitshme është se kjo ide ka një farë adoptimi në tastierat e projeksionit lazer – në fakt mund të blini një nga këto dhe funksionon, pak a shumë.

Sigurisht, për të projektuar një ekran në dorën ose pëllëmbën tuaj, ju duhet një teknologji e fuqishme e projeksionit e cila duhet të jetë gjithashtu shumë e lehtë. Teknologjia e gjurmimit të prekjes duhet të jetë e nivelit të lartë për ta bërë këtë një pajisje të përdorshme dhe jo një makinë mashtruese masive. Dhe duke gjykuar nga fati i konceptit të lartpërmendur të Cicret Phone, ne nuk jemi akoma atje. Ka shumë pengesa teknike para një modeli të tillë, por faktori i tij i ftohtë është përmes çatisë. Mjerisht, ndoshta nuk do ta shohim të ndodhë së shpejti.

Telefoni transparent

Telefoni transparent

Ju mund të mendoni se një dizajn i tillë është shumë larg mendjes, por në të vërtetë, ka një patentë të paraqitur nga LG në vitin 2015 dhe është për “një smartphone të palosshëm transparent”. Kjo nuk është për t’u habitur, duke pasur parasysh faktin se LG ka punuar në OLED transparente për mjaft kohë.

Telefoni transparent

Eshtë vërtet e lezetshme dhe praktikisht e padukshme, por transparenca do të dëmtojë shkëlqimin e ekranit dhe lexueshmërinë, dhe të gjithë përbërësit e tjerë duhet të bëhen transparent, dhe nuk jam i sigurt që është i mundur për momentin. Pastaj përsëri, nëse flasim për një telefon me vetëm një ekran transparent, ky është një skenar shumë më i besueshëm.

Rrotulla e Pergamenës

Rrotulla e Pergamenës

Këtu është një tjetër marrje e telefonave që përdorin ekrane fleksibël dhe është shumë më e realizueshme. Po sikur në vend të pllakës suaj të mërzitshme drejtkëndëshe të kishit një shkop cilindrik me një ekran që del nga ajo? Praktikaliteti i një modeli të tillë është i diskutueshëm, jam dakord, por disi na kthen në kohërat Mesjetare kur korrieri i qytetit do të qëndronte i gjatë dhe do të zhbllokonte një rrotull të rëndësishme për të ndarë dekretin e fundit me masat.

Për më tepër, ky dizajn është jo vetëm i besueshëm, por ai në fakt e bëri atë në një prototip që funksionon në 2018. Telefoni MagicScroll është një ide e Hulumtuesve nga Universiteti i Queen’s në Ontario. Kjo pajisje prototip është e ngjashme me një rrotullim pergamene dhe përmban një ekran OLED 7,5-inç, fleksibël, 2160 x 1920, dhe një trup cilindrik të shtypur në 3D. Në fakt, LG tashmë ka patentuar një dizajn të ngjashëm dhe e ka markuar atë, kështu që vlerësimi i probabilitetit për këtë është i lartë.

Telefoni i lenteve të kontaktit

Telefoni i lenteve të kontaktit

A nuk do të ishte mirë të hiqni telefonin plotësisht dhe ta zëvendësoni atë me një lente kontakti të zgjuar? Duket si trillim shkencor, apo jo? Jo  plotësisht sepse studiuesit në Universitetin Ghent në Belgjikë kanë demonstruar një prototip punues të një ekrani të lenteve inteligjente përsëri në 2014!

Ndërkohë, Google arriti të vendoste një aparat fotografik në një lente kontakti të njëjtin vit, kur u përpoq të gjente një rrugë evolucioni për projektin e saj të Google Glass (tani shumë e skrapuar). Në të vërtetë, lentet e kontaktit bionik kanë qenë në zhvillim që nga vitet 90, dhe laboratorë të ndryshëm kanë ardhur me prototip dhe madje i kanë testuar në lepuj (lepujt janë në rregull, mos u shqetësoni). Pra, kjo teknologji nuk është aq e menduar sa mund të duket. A do të shohim lente inteligjente që janë në gjendje të zëvendësojnë telefonat tanë inteligjentë në 5 vitet e ardhshme apo më shumë? Me siguri jo. Por, le të themi, dhjetë vjet nga tani, kush e di?

 

Postime te ngjashme