Instagram Reels

Instagram Reels, rivali më i ri i Tik-Tok

Instagram konfirmoi se është duke u përgatitur që së shpejti të nisë konkurrencën e saj TikTok, i njohur si Reels, në SH.B.A. Kompania pret që të sjellë shfaqjen e re të videos në platformën e saj në fillim të gushtit, sipas një zëdhënësi. Ajo është krijuar posaçërisht për forma të shkurtra, me përmbajtje krijuese. Nisja ne Sh.B.A vjen menjëherë pas ardhjes së Reels në Indi këtë muaj. Kjo erdhi pas një ndalimi të TikTok në atë treg. Reels gjithashtu është testuar në Brazil, Francë dhe Gjermani.

Një zëdhënës i Facebook konfirmoi lëshimin në Sh.B.A. (dhe ndërkombëtar), duke thënë: “Ne jemi të ngazëllyer për t’i sjellë Reels në më shumë vende, përfshirë Sh.B.A, në fillim të gushtit.”. Kjo pa dhënë detaje specifike se cilat tregje të mëtejshme do të shtohen.

“Komuniteti në vendet tona të provës ka treguar shumë kreativitet në video me forma të shkurtra. Gjithashtu kemi dëgjuar nga krijuesit dhe njerëzit në mbarë botën se ata mezi presin të fillojnë. ”  – shtoi zëdhënësi.

Instagram Reels

Reels u krijua për të sfiduar drejtpërdrejt dominancën në rritje të TikTok. Në një zonë të re në aplikacionin Instagram, Reels lejon përdoruesit të krijojnë dhe postojnë video të shkurtër, 15 sekondash, të vendosura në muzikë ose audio tjetër, të ngjashme me TikTok. Gjithashtu si TikTok, Reels ofron një sërë mjetesh redaktimi. Këto mjete përfshijnë një kohëmatës të numërimit dhe mjete për të rregulluar shpejtësinë e videos, për shembull. Këto synojnë ta bëjnë më të lehtë regjistrimin e përmbajtjes krijuese. Sidoqoftë, Instagram nuk ka të njëjtin lloj të burimeve me dy skeda, të lëvizshme, siç ofron TikTok sot.

Masa për të përshkuar më shpejt Reels në më shumë tregje vjen pasi TikTok ka qenë nën një kontroll të fortë për lidhjet e saj me Kinën. India ndaloi aplikacionin, së bashku me 58 aplikacione të tjera celulare të krijuara nga firmat kineze, në qershor. Administrata Trump kohët e fundit tha se po konsideronte një ndalim të ngjashëm për TikTok. E gjitha kjo për arsye që lidhen me sigurinë kombëtare. Dje, ajo tha se një vendim i tillë mund të ishte vetëm disa javë larg.

Që nga lajmet për një goditje të mundshme ndalimi, rivalët e tjerë të TikTok morën një nxitje , duke përfshirë Byte, Triller, Dubsmash dhe Likee. Snapchat gjithashtu filloi të testonte navigimin në formë TikTok për përmbajtjen e saj në video publike. Gjithashtu dhe YouTube po bën një provë më të vogël të vetën.

Për shkak të arritjes në Instagram, ajo ka një goditje në hapin për të kapur dhjetëra miliona përdorues të SH.B.A.-së nëse TikTok zhduket. Por përdoruesit e TikTok mund të mos hidhen masivisht në një aplikacion të ri të vetëm nëse ndodh një ndalim. Tashmë ka shenja të copëtimit të komunitetit TikTok.  Kërcimtarët preferojnë aplikacione si Dubsmash dhe Triller, ndërsa gjenerata Z apliakcione të rinj si Bajt. Asnjë datë e saktë nisjeje për Instagram Reels në Sh.B.A nuk u dha.

Postime te ngjashme