Zhdukja e ToTok nga Play Store i Google

ToTok është zhdukur nga Play Store i Google për herë të dytë në dy muaj.

Aplikacioni i mesazheve me rritje të shpejtë – për të mos u ngatërruar me TikTok – goditi titujt në dhjetor 2019, kur një raport i New York Times pretendonte se ishte duke u përdorur nga agjensia e inteligjencës e Emirateve të Bashkuara (Emiratet e Bashkuara Arabe) për të spiunuar ata që e kishin shkarkuar atë . Përveç kësaj, raporti sugjeroi që fillimi prapa aplikacionit, i cili ka zyra në Abu Dhabi dhe Singapor, është një kompani e përparuar e lidhur me një firmë zbulimi dhe hakerimi.

ToTok u lançua vitin e kaluar dhe u shkarkua miliona herë nga dyqanet e aplikacioneve Apple dhe Google në vende në të gjithë botën.

Në një përgjigje të dukshme ndaj hetimit të Times, aplikacioni u hoq nga të dy dyqanet e aplikacioneve në fund të vitit të kaluar. Rreth dy javë më vonë, megjithatë, një version i azhurnuar, i cili kësaj radhe kërkoi leje për të hyrë dhe sinkronizuar listën e kontakteve të pajisjes, u rishfaq përsëri në Dyqanin Luaj. Por ditët e fundit, Google e ka hequr përsëri ToTok.

Raportet e shkeljeve

Kur e hoqi aplikacionin për herë të parë përreth, Google informoi se do i marri seriozisht raportet e shkeljeve të sigurisë dhe të privatësisë. Nëse gjejnë sjellje që shkelin politikat e tyre, ata ndërmarrim veprime.

Dyqani i aplikacioneve të Apple ka qenë më i qëndrueshëm, duke vendosur të mos rivendosë ToTok që nga heqja e tij në dhjetor. Pasi Google e hoqi poshtë për herë të dytë nga Play Store, faqja e internetit e ToTok shtoi lidhje me faqet e tjera të shkarkimit si Samsung Galaxy Store, Huawei App Gallery, Xiaomi GetApps dhe OPPO App Market, por duke klikuar në të, ne mund të shohim që Samsung Store që tashmë ka hequr aplikacionin. Mbetet për tu parë nëse të tjerët ndjekin padi.

Burime të inteligjencës amerikane pa emër i thanë New York Times se ToTok ishte duke u përdorur për të ndjekur “çdo bisedë, lëvizje, marrëdhënie, takim, tingull dhe imazh” nga aplikacioni i mesazheve. Por në një mesazh video të postuar në Twitter pas ngritjes së parë në dhjetor, themeluesi i ToTok Giac Ziani insistoi që kompania e tij nuk ka lidhje me asnjë qeveri, duke shtuar se “privatësia e përdoruesit dhe mbrojtja e të dhënave ka qenë gjithmonë përparësia e tyre kryesore. “

Postime te ngjashme