Apple lançon MacBook-et e para bazuar në procesorin M1

Apple lançon MacBook-et e para bazuar në procesorin M1

Apple ka lançuar një Mac Mini të ri dhe dy MacBook – versionet e para që përdorin një procesor të bazuar në planet e vetë kompanisë.

Ishte lançimi i tretë i produktit përpara Krishtlindjes, që erdhi një muaj pasi firma lëshoi ​​katër modele në gamën e saj të re iPhone 12 dhe dy muaj pas ngjarjes së saj të parë në shtator për vite me radhë për të mos shfaqur një iPhone.

Apple prezantoi çipin e saj më të fuqishëm ndonjëherë në shtator, A14 Bionic, i përshkruar më pas si çipi më i fuqishëm.

Vetëm dy muaj më vonë, ai titull tani iu dha çipit të ri M1 – një “hap i madh përpara” sipas kompanisë, e cila tha se përmban 16 miliardë tranzistorë dhe sjell deri në 3,5 herë performancë më të shpejtë të CPU-së dhe deri në 6 herë performancë më të shpejtë të GPU-së.

Çipi i ri fuqizon “gjeneratën e ardhshme të Mac” të kompanisë e cila përbëhet nga një MacBook Air (999 £), Mac Mini (699 £) dhe 13 “MacBook Pro (1,299 £) – duke ofruar ato që Apple thotë se janë përmirësime të mëdha të gjeneratave të mëparshme të atyre pajisjeve.

Të tre janë në dispozicion për t’u porositur nga e marta dhe do të fillojnë të dërgohen javën e ardhshme, tha Apple, së bashku me versionin më të ri të MacOS, Big Sur, i cili është optimizuar të funksionojë në M1 dhe do të jetë përgjithësisht i disponueshëm nga e enjtja.

Mac Mini i ri, i cili kushton më pak se pajisja e mëparshme e Apple, është kompjuteri desktop ultra-kompakt i kompanisë dhe gjiganti i teknologjisë tha se ishte katër herë më i shpejtë se desktopi i PC-ve më të shitur në rangun e tij të çmimeve.

Apple tha se MacBook Air i ri ishte më i shpejtë se 98% e laptopëve të Windows të shitur vitin e kaluar dhe tani ishte në gjendje të kryente ngarkesa pune – duke përfshirë lojëra – të cilat përdoruesit e fletoreve normalisht nuk i presin, me pesë herë performancën grafike të gjeneratës së fundit.

MacBook Pro i ri 13 “, i cili ka jetëgjatësinë më të madhe të baterisë ndonjëherë në një Mac, tani është në gjendje të luajë pamje 8k, dhe është 2.8x më i shpejtë se gjenerata e mëparshme.

Të gjitha këto përmirësime ishin të lidhura me procesorin M1, i cili ishte padyshim xhevahiri në kurorën e ngjarjes së lançimit të Apple të quajtur ‘One More Thing’ – një frazë e përdorur prej kohësh nga kompania, veçanërisht nga ish-CEO Steve Jobs.

Vendosja e një procesori të bazuar në arkitekturën ARM në kompjuterët e saj desktop dhe laptop shënon një lëvizje të madhe për Apple larg “chips” të dizajnuara nga Intel dhe drejt silicit të vet, i cili është përdorur në iPad, iPhone dhe Apple Watch për disa vite.

Për shkak se iPhone dhe iPad tashmë janë të bazuara në arkitekturën 64-bit të përdorur nga “chips” të bazuara në ARM, Apple përballet me më pak pengesa për të transportuar softuer të ri në laptopët e saj – në të vërtetë, tha Apple, kjo do të thotë që MacBooks të rinj do të jenë menjëherë në gjendje të ekzekutoni ndonjë aplikacion iOS.

Apple thotë se ndryshimi kryesor midis çipave të bazuar në ARM dhe atyre të dizenjuar nga Intel është efikasiteti i energjisë. Sipas kompanisë, produktet që funksionojnë me M1 janë deri në 60% më efikase të energjisë.

Kur Apple Silicon chips u njoftuan për herë të parë në qershor, nënkryetari i lartë i teknologjisë së pajisjeve të kompanisë, Johny Srouji, shpjegoi:

“Normalisht, për të marrë më shumë performancë duhet të konsumoni më shumë energji. Plani ynë është t’i japim Mac-ut një nivel shumë më të lartë të performancës, ndërsa në të njëjtën kohë të harxhojmë më pak energji.”

Apple tha se lëvizja ishte fillimi i një periudhe tranzicioni dy-vjeçare për Mac, pas së cilës të gjithë Mac-et dhe MacBook-et e saj do të funksiononin me silic të Apple.

Postime te ngjashme