Apple konfirmon aksidentalisht ‘realityOS’ për kufjet e saj AR/VR

Apple ka konfirmuar aksidentalisht ekzistencën e realityOS, një sistem operativ për kufjet e tij të paparalajmëruara AR/VR.

Në kodin me burim të hapur të shtyrë në GitHub nga Apple këtë mëngjes… si me posht*:

Kompania thuhet se ka punuar në një kufje AR/VR për shumë vite. Kufjet thuhet se ofrojnë një përvojë inovative me kalimin “pa ndërprerje” midis modaliteteve AR dhe VR.

Që në vitin 2017, Mark Gurman i Bloomberg raportoi se Apple po shtonte punën në një kufje AR “për të pasuar iPhone”. Në raportin e tij, Gurman tha se sistemi operativ i ri për pajisjen u quajt “rOS” për “sistemi operativ real” dhe bazohet në iOS.
Në një intervistë me “The Independent” në të njëjtën kohë, CEO i Apple Tim Cook tha për një kufje të tillë: “Çdo gjë që do të shihni në treg së shpejti nuk do të ishte diçka me të cilën do të ishte i kënaqur asnjëri prej nesh”.

Koha e ka vërtetuar pikëpamjen e Cook, me kufjet AR gjatë viteve të fundit që ofrojnë një përvojë të dobët në rastin më të mirë. Megjithatë, thashethemet sugjerojnë që Apple beson se është pothuajse gati të ofrojë një produkt me të cilin klientët do të jenë të kënaqur.

Pjesët ndihen sikur po përputhen me Apple.

Ndërsa po lufton me të njëjtat mungesa të komponentëve si pjesa tjetër e industrisë, përpjekjet e brendshme të kompanisë silikoni janë vlerësuar gjerësisht për ofrimin e performancës fantastike dhe konsumit të ulët të baterisë në forma kompakte – pikërisht atë që dëshironi për të fuqizuar një kufje AR.

Analisti i njohur Ming-Chi Kuo pretendon se kufjet e Apple do të “miratojnë dy CPU të bëra nga 4nm dhe 5nm” dhe do të kërkojnë të njëjtin karikues 96W që përdoret për MacBook Pro 14 inç. Karikuesi pritet të furnizohet nga Jabil.

Kuo thotë se kërkesa për karikues 96W “dëshmon se Apple AR/MR kërkon të njëjtin nivel të fuqisë kompjuterike si MacBook Pro dhe është dukshëm më i lartë se iPhone”.

Zhvilluesit kanë pasur gjithashtu akses në ARKit që nga viti 2017 për të filluar ndërtimin e aplikacioneve të realitetit të shtuar për ekosistemin e Apple. Në vitin 2020, LiDAR debutoi në versionet ‘Pro’ të iPhone dhe iPad për të nxitur më tej zhvillimin e aplikacioneve AR. Ndërsa nuk ka ende shumë aplikacione jashtëzakonisht të suksesshme AR, ekziston një bazë e shëndetshme për Apple për të lançuar një kufje me ato pak platforma që mund të përsëriten.

Muajin e kaluar, Kuo tha se Apple mund të përballojë të presë pasi kufjet “është rreth 2-3 vjet përpara produkteve të konkurrentëve”.

Megjithatë, në pritje të ndonjë problemi të mëtejshëm të zinxhirit të furnizimit, duket se konsumatorët nuk do të duhet të presin shumë gjatë. Kuo beson se kufjet e Apple do të lansohen në tremujorin e katërt të 2022 në sasi të kufizuara me dërgesat që do të rriten në tremujorin e parë të 2023.

Postime te ngjashme