Policia gjermane shkatërron ‘tregun më të madh të paligjshëm në botë ‘

Një goditje e policisë e udhëhequr nga gjermanisht ka shkatërruar tregun “më të madh në botë” të rrjetit të errët, operatori i dyshuar Australian i të cilit e përdori atë për të lehtësuar shitjen e drogës, të dhëna të vjedhura të kartave të kreditit dhe malware, thanë prokurorët të martën. Në kohën e mbylljes së tij, DarkMarket kishte gati 500,000 përdorues dhe më shumë se 2,400 shitës në të gjithë botën, pasi pandemia e koronavirusit çon në pjesën më të madhe të tregtisë rrugore të narkotikëve për të shkuar në internet.

Policia në qytetin verior të Oldenburgut “ishte në gjendje të arrestonte operatorin e dyshuar të tregut më të madh të paligjshëm të botës në rrjetin e errët, DarkMarket, gjatë fundjavës”, thanë prokurorët në një deklaratë.

“Hetuesit ishin në gjendje të mbyllnin tregun dhe të fiknin serverin të hënën,” shtuan ata, duke e quajtur atë kulmin e një operacioni ndërkombëtar për zbatimin e ligjit për disa muaj.

Një total prej të paktën 320,000 transaksionesh u kryen përmes tregut, me më shumë se 4,650 bitcoin dhe 12,800 monero – dy prej kriptomonedhave më të zakonshme – duke ndryshuar duart, thanë prokurorët.

Me kurset e tanishme të këmbimit, ajo përfaqësoi qarkullimin e vlerësuar në 140 milion euro (170 milion $). Tregu ofroi për shitje “të gjitha llojet e barnave” si dhe “para të falsifikuara, të dhëna të vjedhura dhe të rreme të kartës së kreditit, karta SIM anonime, malware dhe shumë më tepër”.

Një shtetas australian 34-vjeçar që besohet të jetë operatori DarkMarket u arrestua pranë kufirit gjermano-danez, ashtu si u kapën më shumë se 20 servera që përdorte në Moldavi dhe Ukrainë.

“Hetuesit presin të përdorin të dhënat e ruajtura atje për të nisur hetime të reja kundër moderatorëve, shitësve dhe blerësve të tregut,” thanë prokurorët.

I dyshuari kryesor u soll para një gjykatësi por nuk pranoi të flasë. Ai u vendos në paraburgim.

FBI amerikan, divizioni i zbatimit të ligjit për narkotikët DEA dhe autoriteti tatimor IRS morën pjesë në hetim së bashku me policinë nga Australia, Britania, Danimarka, Zvicra, Ukraina dhe Moldavia.

Europol, agjencia policore e Evropës, luajti një “rol koordinues”.

Pandemia promovon shitjet e darknet

Prokurorët gjermanë thanë se DarkMarket doli në dritë gjatë hetimeve të mëdha kundër shërbimit të host në internet Cyberbunker, i vendosur në një ish-bunker të NATO-s në Gjermaninë Jugperëndimore.

Tre holandezë, tre gjermanë dhe një bullgar besohet se kanë siguruar infrastrukturën për aktivitete të paligjshme në internet para se të arrestoheshin në shtator 2019. Ata kanë qenë në gjyq që nga tetori i vitit të kaluar në qytetin gjerman të Trier.

“Darknet” i fshehtë përfshin faqe në internet që mund të arrihen vetëm me softuer ose autorizime specifike, duke siguruar anonimitet për përdoruesit.

Ata janë përballur me presion të shtuar nga zbatimi i ligjit ndërkombëtar në muajt e fundit.

Agjencia e BE-së për narkotikët dha alarmin në shtator se pandemia nuk po arrinte të prishte trafikantët dhe tregtarët e drogës, pasi përdoruesit dhe shitësit po përdornin uebin për furnizimin e tyre.

Ndërsa tregtia në rrugë ishte prekur nga kufizimet gjatë lartësisë së pandemisë, ajo tha se konsumatorët dhe tregtarët ishin drejtuar drejt tregjeve online “darknet”, mediave sociale dhe shpërndarjes në shtëpi.

Gjithashtu në shtator, një polici globale goditi 179 shitës të përfshirë në shitjen e opioideve, metamfetaminës dhe mallrave të tjerë të paligjshëm në nëntokën e internetit, në atë që zyrtarët e Europolit thanë në atë kohë t’i jepte fund “epokës së artë” të tregjeve të errëta të uebit.

Rreth 121 të dyshuar u arrestuan në SH.B.A., të ndjekura nga 42 në Gjermani, tetë në Hollandë, katër në Britani, tre në Austri dhe një në Suedi.

Ky i ashtuquajtur Operacion DisrupTor pasoi një mbyllje të agjencisë së ligjit në Maj 2019 të Wall Street Market, shkëmbimi i dytë më i madh në internet i errët, i cili kishte më shumë se 1.1 milion përdorues dhe 5400 shitës.

Postime te ngjashme