Windows 10X i ri synon thjeshtësinë

Rrjedhjet e Windows 10X të Microsoft-it për PC me një ekran të vetëm zbulojnë një OS të thjeshtuar me theks të thjeshtësisë. Windows Central dhe The Verge morën kopje të lëshimit paraprak të sistemit, fillimisht të dizajnuara për pajisje të palosshme dhe me ekran të dyfishtë, por më vonë të rivendosura për PC me një ekran. Prezantimi i ekranit të dyfishtë Surface Neo është vonuar që kur u zbulua një prototip në 2019 dhe Microsoft më pas pozicionoi sistemin e […]

Software AI përmirëson aftësinë e të mësuarit të kompjuterit

Inteligjenca artificiale e bazuar në kompjuter mund të funksionojë më shumë si inteligjenca njerëzore kur programohet të përdorë një teknikë shumë më të shpejtë për të mësuar objekte të reja, thonë dy neuroshkencëtarët që krijuan një model të tillë që ishte krijuar për të pasqyruar të mësuarit vizual të njeriut. Në revistën Frontiers in Computational Neuroscience, Maximilian Riesenhuber, Ph.D., profesor i neuroshkencës, në Qendrën Mjekësore të Universitetit Georgetown dhe Joshua Rule, Ph.D., një studiues postdoktoraturë në UC Berkeley, shpjegojnë se […]

Zbulimi i antitrupave COVID-19 në 10-12 sekonda me një çip 3D

Studiuesit në Universitetin Carnegie Mellon raportojnë gjetjet në një platformë që zbulon, brenda sekondave, antitrupa specifikë për SARS-CoV-2, virusi përgjegjës për pandeminë COVID-19. Përveç testimit, platforma do të ndihmojë në përcaktimin sasior të përgjigjes imunologjike të pacientit ndaj vaksinave të reja me saktësi. Platforma e testimit identifikon praninë e dy prej antitrupave të virusit, proteina spike S1 dhe fusha e lidhjes së receptorëve (RBD), në një pikë shumë të vogël të gjakut (rreth 5 mikrolitra). Përqendrimet e antitrupave mund të […]

Shkencëtarët krijojnë ekranin e telefonit celular që riparon vetveten

TEHRAN (Tasnim) – Një ekran i vetë-riparueshëm është krijuar nga shkencëtarët, duke hapur rrugën për fundin e riparimeve të kushtueshme. Firmat e teknologjisë kanë pyetur miliona njerëz në zhvillimin e rasteve më të ashpra dhe mbrojtëse por nuk kanë arritur të zhdukin mallkimin e ekranit të thyer. Studiuesit e Koresë së Jugut tani besojnë se ata kanë bërë një përparim në ndryshimin e lojës falë një projekti kërkimor i cili ngul vajin e lirit në ekran në formën e mikrokapsulave […]

Ekrani i ri Mercedes-Benz

Mercedes-Benz i Daimler ka zbuluar një përbërës kryesor të brendshëm të sedanit të tij të ardhshëm luksoz elektrik: një ekran të madh dhe të lakuar që përshkon pothuajse tërë gjerësinë e makinës në vend të një pult konvencional. Opsioni MBUX Hyperscreen i disponueshëm në sedan EQS që vjen këtë vit përdor inteligjencën artificiale për të mësuar se cilat funksione përdorin më shumë shoferët, siç janë navigimi dhe thirrjet telefonike pa duar, pastaj i mban ato funksione në mënyrë të dukshme […]

Studiuesit llogarisin turbulencën me inteligjencën artificiale

Për herë të parë, studiuesit në ETH Cyrih kanë automatizuar me sukses modelimin e turbulencës duke kombinuar mekanikën e lëngjeve me inteligjencën artificiale. Projekti i tyre mbështetet në shkrirjen e algoritmeve të të mësuarit të përforcimit me simulimet e rrjedhës së trazuar në super kompjuterin CSCS Piz Daint. Modelimi dhe simulimi i rrjedhave të trazuara është thelbësore për modelimin e makinave dhe valvulave të zemrës, parashikimin e motit, dhe madje edhe rikthimin e lindjes së një galaktike. Matematikani, fizikanti dhe […]

ID-ja RealSense e Intel sjell vërtetimin e sigurt të fytyrës në ATM, kioska, pika të shitjes dhe më shumë.

Intel po kërkon të sjellë një proces vërtetimi të sigurt dhe më të besueshëm të pajisjeve të tilla si ATM, kioska, pika të shitjes dhe brava inteligjente. Ja se si funksionon teknologjia e re e vërtetimit të fytyrës. Intel ka prezantuar ‘Intel RealSense ID’, një zgjidhje në pajisje që përdor një kombinim të sensorit aktiv të thellësisë me një rrjet nervor për të ofruar një vërtetim më të sigurt dhe të saktë të fytyrës. Teknologjia mund të vendoset në pajisje […]

Microsoft është duke punuar në një version të ri të Outlook

Kompania gjithashtu thuhet se po pret versionin e plotë në internet të Outlook-ut të ri. Kohët e fundit kemi dëgjuar që Microsoft po planifikon të sjellë një ndryshim të madh në sistemin e tij operativ Windows 10 duke rregulluar menunë startuese dhe elementët e tjerë të ndërfaqes së ndërfaqes. Sidoqoftë, kjo nuk është e gjitha. Kompania tani thuhet se po teston një aplikacion të ri Outlook që ndoshta do të zëvendësojë aplikacionet e saj të integruara Mail dhe Calendar në […]

A jeni të gatshëm të paguani për email? Po podkastet? Këtu janë parashikimet për 2021

Disa parashikime teknike në lidhje me atë që do të shohim, ose thjesht mund të shohim. Programi më i njohur në botë i emailit Gmail, është në pronësi të Google, i cili ka vendosur të ndjekë hapat e Apple duke tërhequr më shumë njerëz në pajtimet mujore. (Shërbimet e Apple – që përfshin Apple Music, News dhe iCloud – tani është gjeneratori i dytë më i lartë i të ardhurave, mbi Macs, iPads dhe Apple Watches.) Nga 1 qershori, Google […]

Franca do të testojë ‘taksi fluturuese’ nga viti i ardhshëm: operatorët

“Taksitë fluturuese” do të fillojnë të ngrihen nga një aerodrom në veri të Parisit qershorin e ardhshëm, thanë operatorët, në një provë përpara një fluksi të madh turistik për Olimpiadën 2024. Eksperimenti do të zhvillohet në aerodromin Pontoise-Cormeilles-en-Vexin rreth 90 minuta në veriperëndim të kryeqytetit me makinë, sipas një njoftimi të përbashkët nga rajoni Ile-de-France, operatori i aeroporteve Groupe ADP dhe agjencia e transportit publik RATP. Një automjet ngritjeje dhe uljeje vertikale plotësisht elektrike si dron, i quajtur VoloCity, prodhuar […]